Wczoraj, na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji, wprowadzającej nowe zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości m. in. budowli czy garaży podziemnych w budynkach mieszkalnych.
Budowla
Proponuje się, aby pojęcie „budowla” obejmowało:
1. Obiekty wymienione w załączniku do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową.
W załączniku wymienia się m. in.:
- zbiorniki w postaci silosu, elewatora, bunkra, zbiorniki przeznaczone do gromadzenia materiałów sypkich, występujących w kawałkach, albo w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym funkcje gospodarcze jest pojemność;
- kontenery trwale związane z gruntem;
- namioty.
Nawiązanie do całości techniczno-użytkowej oznacza, że obiekty te będą opodatkowane wraz z instalacjami i urządzeniami, które są niezbędne do realizacji wspólnego celu gospodarczego.
2. Części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w pkt 1.
3. Części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych.
4. Fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń.
5. Przyłącza do obiektu budowlanego.
Ważna zmiana: powyższe obiekty będą budowlami, jeśli zostały wykonane z użyciem wyrobów budowlanych (nie zaś wzniesione z wyrobów budowlanych jak obecnie).
Budynek
Wedle nowej definicji „budynek” to obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, ale dodaje się tu zasadę, że za budynek uznawać się będzie także części określonych budowli, które będą spełniać definicję budynku (dotyczy oczyszczalni ścieków, obiektów sportowych czy stacji uzdatniania wody).
Pozostałe
Tak jak informowaliśmy, garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym będzie uznawany za część mieszkalną budynku i tak opodatkowany.
Wyłączenie stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego.
Zmiany w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.
Zmiana w zakresie zwolnienia w podatku od nieruchomości dla instytutów badawczych.
Zmiany mają wejść w życie zasadniczo od 1 stycznia 2025 r.,
Rekomendujemy weryfikację sytuacji podatników pod kątem nowych przepisów.