Dziś chcielibyśmy opisać Państwu praktyczny problem, z którym zetknął się jeden z naszych klientów. Oferuje on usługi wstępu na siłownię oraz usługi treningu personalnego. Jaką zastosować tu stawkę VAT?
Zgodnie z art. art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146ea pkt 2 Ustawy VAT Dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 1 i art. 138i ust. 4 Ustawy VAT.
Z kolei w poz. 65 załącznika 3 ustawy VAT wskazane są usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.
Natomiast w poz. 68 załącznika 3 Ustawy VAT wyszczególnione zostały pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu.
Odnosząc się do powszechnej wykładni przepisów z zakresie poz. 68 załącznika 3 Ustawy VAT mieszczą się również usługi wstępu na siłownię oraz inne obiekty sportowe. Jak przykład można wskazać opis usługi, wobec której Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Wiążącej Informacji Stawkowej z dnia 4 listopada 2020 r. (sygn. 0112-KDSL2-2.450.923.2020.1.AG) uznał, że jest ona objęta 8% stawką VAT:
“Wnioskodawca ma w ofercie karnety wstępu na salę fitness – siłownia, z urządzeniami służącymi do ćwiczeń i rekreacji, upowszechniania zdrowego stylu życia. Klient na urządzeniach ćwiczy sam. Nie ma instruktora, ani trenera personalnego. Sala znajduje się na 1 piętrze budynku handlowo-usługowego. Lokal jest wynajmowany w oparciu o umowę najmu. Usługa jest świadczona w większości na rzecz osób fizycznych, rzadziej podmiotów gospodarczych. Z urządzeń na sali korzystają przypadkowe osoby, które wykupiły bilet, karnet wstępu. Klient nie otrzymuje żadnych zaświadczeń ani certyfikatów, ma możliwość wyboru urządzeń. Warunkiem wejścia na salę jest uiszczanie opłaty (wykupienie karnetu), uprawniającej do określonej ilości wejść na salę na dany okres, np. 1 miesiąc, 3, 5, 8 miesięcy, itp. Karnety są imienne. Możliwość skorzystania z porady pracownika jest zawarta w cenie karnetu.”
Jak wynika z powyższego sam wstęp na teren siłowni jest opodatkowany 8% stawką VAT.
Podobne stanowisko wskazane jest w szeregu innych rozstrzygnięć, przykładowo w Wiążącej Informacji Stawkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 sierpnia 2024 r. (sygn. 0110-KSI2-2.441.29.2024.2.DK).
Natomiast kluczowe z perspektywy niniejszego stanu faktycznego jest określenie czy taką samą stawkę można zastosować do usługi wstępu do klubu i możliwości skorzystania przez klienta z treningu personalnego.
W pierwszej kolejności wyjaśnienia wymaga fakt, iż wstęp, o którym mowa w poz. 68 załącznika 3 ustawy VAT należy rozumieć szeroko, to znaczy, że wstęp nie ogranicza się tylko do wejścia na teren danego obiektu, ale jest on powiązany ze świadczoną tam usługą. Co oznacza, że to nie fakt wstępu determinuje stawkę VAT, ale usługa wykonywana w ramach wstępu.
Zatem naszym zdaniem, karnet będzie upoważniał do wstępu na siłownię i możliwości skorzystania z treningu personalnego rozumianego jako opieka osobistego trenera przypisanego do danej osoby i wykonywanie treningu przez tą osobę zgodnie z zaleceniami trenera, to wówczas taki karnet powinien zostać opodatkowany zasadniczo stawką 23% VAT.
Taką wykładnie przepisów potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Wiążącej Informacji Stawkowej z dnia 10 listopada 2021 r. (sygn. 0112-KDSL2-2.440.227.2021.4.KP), w której uznał, że usługa treningu personalnego świadczona w ramach wstępu na siłownie jest opodatkowana 23% stawka VAT.
Organy rozróżniają przy tym sytuację, gdy karnet uprawnia do wstępu na zajęcia grupowe mające charakter rekreacyjny, niebędące indywidualnym treningiem spersonalizowanym lub profesjonalnym treningiem grupowym niemającym charakteru rekreacyjnego (por. 0112-KDSL2-1.440.97.2024.3.MW). I tak, idąc tym tokiem rozumowania w Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Wiążącej Informacji Stawkowej z dnia 25 stycznia 2023 r. (sygn. 0112-KDSL1-1.440.207.2022.3.DS) umożliwił np. zastosowanie stawki VAT 8% dla usług wstępu na zajęcia akrobatyczne dla dzieci. Podobnie, wydawane są informacje wskazujące, że grupowe zajęcia grupowe podlegają opodatkowaniu wedle stawki 8% – przykładowo Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 4 października 2021 r. (sygn. 0112-KDSL2-1.440.199.2021.2.BK).