Sądy administracyjne są nieugięte dla skarbówki względem klasyfikacji usług hostingowych – 25 sierpnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok o sygnaturze I SA/Kr 101/22, w którym przyznał rację podatnikowi wskazując jednoznacznie, że opłaty za usługi hostingowe nie podlegają podatkowi „u źródła” (WHT).
Klasyfikacja usług hostingowych, w kontekście podatku u źródła, jest od wielu lat kwestią sporną. Fiskus w tym względzie był przez długi czas nieugięty i wydawanych interpretacjach podatkowych wskazywał, że od usług przechowywania danych należy obliczyć, pobrać i odprowadzić podatek u źródła.
Nie zgadzały się z tym sądy administracyjne, czego najdobitniejszym przykładem był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 2019 r. (sygn. II FSK 1120/17). Utrzymane w tym duchu stanowisko zostało zaprezentowane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 sierpnia 2022 r. (sygn. akt I SA/Kr 101/22).
Sąd kwestionując stanowisko fiskusa wskazywał, iż serwer nie stanowi „urządzenia przemysłowego”, a jego użytkownikiem – w wyniku zawarcia umowy hostingu – nie staje się usługobiorca. Przy tak określonej interpretacji, usług hostingowych nie sposób traktować inaczej niż jako jedynie usługę udostępniania przestrzeni dyskowej na serwerach usługobiorcy – a taka usługa nie jest wymieniona w katalogu z art. 21 ust. 1 Ustawy CIT.
Mając na względzie tak ukształtowaną, jednolitą linie interpretacyjną sądów, od jakiegoś czasu w wydawanych interpretacjach widać pewien przełom. Skarbówka powoli zmienia podejście i przyznaje racje podatnikom w zakresie niepodlegania pod podatek u źródła usług hostingowych.
Przykładem takiego stanowiska jest interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-2.4010.256.2018.10.DP), gdzie organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika, iż nie ma obowiązku obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego, tzw. podatku u źródła od należności za Usługi przechowywania danych, w związku z tym, że tego typu usługi nie są wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, w szczególności nie stanowią usług przetwarzania danych oraz usług o podobnym charakterze.
Jednocześnie, mimo zmieniającego się stanowiska organów podatkowych i korzystnego stanowiska sądów, rekomendujemy dużą ostrożność w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła usług hostingowych., gdzie ogromne znaczenie mają zapisy umowne na wynajem przestrzeni hostingowej.
Autor: Piotr Błaszczyk