Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej trafi teraz do Sejmu.
Doprecyzowanie definicji budynków i budowli – konieczność zmian po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Resort informuje, że budynkiem będzie obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, oraz który posiada fundamenty i dach.
Z kolei za budynek nie będzie uznawany obiekt, służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik).
Ministerstwo informuje także, że w projekcie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu (m. in. wymienione w załączniku do ustawy, określone części budowlane obiektów czy fundamenty).
Jednocześnie zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Silosy opodatkowane mają być wyłącznie, gdy związane będą z działalnością gospodarczą.
Poza opodatkowaniem pozostać mają tzw. obiekty małej architektury.
Pozostałe
Doprecyzowanie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych – uznawane będą za część mieszkalną budynku.
Zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej -rozstrzygnięto, że zwolnienie z podatku od nieruchomości odnosi się do budowli infrastruktury portowej w portach morskich lub przystaniach morskich. Dotyczy to także budowli infrastruktury, która zapewnia dostęp do portów morskich lub przystani morskich – oraz zajętych pod nie gruntów.
Proponuje się przy tym przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców, by dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian.
Będziemy Państwa informować na bieżąco o statusie prac legislacyjnych.