W dniu wczorajszym Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Teraz projektem zajmie się Sejm.
Proponowana nowelizacja przewiduje rozwiązania w dwóch zasadniczych obszarach: doprecyzowanie przepisów oraz zwiększenie efektywności prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowań.
Istotną zmianą jest wyłączenie z zakresu obowiązku sprawozdawczego spółek tworzących podatkowe grupy kapitałowe.
Dalej, wyłączono z obowiązku sprawozdawczego publiczne podmioty lecznicze oraz podmioty lecznicze w formie spółek kapitałowych utworzone i prowadzone przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego.
Projekt przewiduje też, że wyłączeniu z raportowania podlegać będą:
- świadczenia w ramach działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej;
- świadczenia przedawnione;
- świadczenia w ramach grup kapitałowych.
Duzi przedsiębiorcy będą składać oświadczenia o swoim statusie nie tylko w momencie zawarcia pierwszej transakcji handlowej (najpóźniej), ale także w konsekwencji osiągnięcia/utraty tego statusu.
Termin na złożenie sprawozdania ma być wydłużony z 31 stycznia do 30 kwietnia.
W projekcie proponuje się, aby podmiot składał korektę sprawozdania w przypadku, gdy dane zawarte w uprzednio złożonym sprawozdaniu ulegną zmianie co najmniej w jednej pozycji o co najmniej 10% wartości.
Proponuje się także nowy, nieco uproszczony, algorytm wyliczania kary, nakładanej przez Prezesa UOKiK. Efektem tej zmiany będzie również eliminacja przesłanek odstąpienia od wymierzenia kary, m. in. z uwagi na nadwyżkę przeterminowanych należności nad zobowiązaniami.
Jeśli chodzi o pozostałe zmiany to:
- w sprawozdaniu będzie należało wykazywać wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych lub spełnionych w terminie określonym w umowie (a gdy termin umowy będzie niezgodny z ustawowym – w odniesieniu do maksymalnego terminu ustawowego), zamiast wykazywania świadczeń spełnionych i otrzymanych w terminach liczonych od dnia wystawienia faktury;
- proponuje się doprecyzowanie, że obowiązek w zakresie raportowania dotyczyć będzie tych podmiotów, których dane pojawiły się w wykazie podatników CIT do 30 września;
- wartości w walutach obcych ma się przeliczać na PLN wedle zasad rachunkowości, przyjętych w danym podmiocie;
- wprowadzenie tzw. wezwań miękkich – wezwania organu przed wszczęciem postępowania (opcjonalne);
- wprowadzenie możliwości złożenia wniosku o odroczenie uiszczenia nałożonej kary lub rozłożenie jej na raty, ze względu na ważny interes wnioskodawcy;
- wprowadzenie bezskuteczności zastrzeżenia umownego wyłączającego lub ograniczającego prawo wierzyciela do przelewu wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych.
Zasadniczo, do transakcji handlowych zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosowało się przepisy dotychczasowe.