Ministerstwo Finansów proponuje pakiet ulg, mających na celu ożywienie gospodarki.
Resort proponuje wprowadzenie:
- ulgi na pierwszą publiczną ofertę sprzedaży akcji (IPO);
- ulgi dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital, które lokują kapitał w innowacyjne przedsiębiorstwa;
- ulgi konsolidacyjnej;
- ulgi na ekspansję;
- zmiany w zakresie tzw. „estońskiego” CIT.
Dodatkowo, Ministerstwo proponuje wprowadzenie do polskich przepisów regulacji w zakresie tzw. Grupy VAT.
Ulga IPO
Wedle zapowiedzi ulga IPO ma pozwolić rozliczyć dla celów podatkowych 150% wydatków bezpośrednio związanych z wejściem na giełdę (przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe i giełdowe oraz na opracowanie i publikację ogłoszeń wymaganych prawem) oraz odliczenie dodatkowych 50% wydatków na usługi doradcze, prawne i finansowe, bezpośrednio związane z emisją (do kwoty 50 tys. zł netto).
Elementem pakietu ma być także ulga dla inwestora indywidualnego, polegająca na zniesieniu obowiązku zapłaty PIT od dochodu sprzedaży akcji kupionych w ramach IPO, pod warunkiem zachowania ich przez okres 3 lat.
Ulga Venture Capital
Resort proponuje, aby inwestujący za pośrednictwem funduszy Venture Capita w start-up’y mogli rozliczać dla celów podatkowych część zainwestowanych środków. Nie są znane jeszcze szczegóły, niemniej wedle dostępnych materiałów odliczenie miałoby dotyczyć do 50% kwoty inwestycji, nie więcej niż 250 tys. złotych.
Ulga konsolidacyjna
Ulga ma ta mieć na celu przyznanie dodatkowego odliczenia w sytuacji przejęcia podmiotu dla jego restrukturyzacji. Podobnie jak w wypadku ulgi B+R, odliczeniu podlegać będą wydatki na koszty kwalifikowane – tu wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie udziałów w spółce kapitałowej (na obsługę prawną, wycenę, sporządzenie planów połączenia, audyt, podatki, itp.).
Ulga na ekspansję
Ulga na ekspansję ma na celu umożliwienie odliczenia od dochodu wydatków poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów (uczestnictwo w targach, działania promocyjne, przygotowanie koniecznej dokumentacji). Tym samym, wydatki będą potrącalne na zasadach ogólnych oraz jako ulga – propozycja do kwoty 1 mln zł.
Zmiany w „estońskim” CIT
Projektowane zmiany w „estońskim” CIT mają przyczynić się do uproszczenia i uatrakcyjnienia tego rozwiązania, a obejmować mają:
- eliminację limitu przychodów (obecnie 100 mln zł);
- prawo do rozliczania dla spółek komandytowych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółdzielni;
- zlikwidowanie wymogu minimalnego wolumenu inwestycji;
- efektywna stawka dla małych podatników 20%
- możliwy brak podatku przy rezygnacji z ryczałtu.
Grupa VAT
Ministerstwo poinformowało, że rozpoczyna prace nad wprowadzeniem w Polsce tzw. Grupy VAT.
W oparciu o przepisy unijne możliwe jest wprowadzenie zasad, w myśl których podmioty powiązane ze sobą (finansowo, ekonomicznie i organizacyjne) uznaje się za jednego podatnika VAT.
Najważniejsza konsekwencja bycia członkiem takiej grupy to brak opodatkowania czynności wewnątrzgrupowych. Oznacza to mniej obciążeń administracyjnych i lepsze zarządzanie płynnością VAT, np. dla podmiotów nie odliczających całości podatku, czy gdy jedne podmioty mają nadwyżki, a inne zobowiązania podatkowe.
Tworzenie grup ma być dobrowolne. Planuje się, że w pierwszej kolejności Grupę VAT mogą tworzyć podmioty, wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej.
Nie są znane jeszcze jakiekolwiek dalsze szczegóły, zwłaszcza planowana data wejścia w życie tych zmian.