Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny zestaw propozycji podatkowych w ramach programu „Polski Ład”. Ich ideą przewodnią jest powrót (repatriacja) kapitału do Polski. Dodatkowo, proponuje się uproszczenia w przepisach o cenach transferowych.
Uproszczenia w zakresie cen transferowych
Ministerstwo, w ślad za ustaleniami Forum Cen Transferowych, proponuje następujące rozwiązania:
- likwidacja oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz rynkowości stosowanych cen transferowych jako odrębnego dokumentu oraz włączenie oświadczenia do informacji o cenach transferowych (TPR) – podatnik będzie składał tylko jeden formularz;
- wprowadzenie możliwości odstąpienia od sporządzania przez podmioty analizy porównawczej/zgodności dla transakcji kontrolowanych zawieranych przez podatników będących mikro/małym przedsiębiorcą oraz dla transakcji innych niż kontrolowane, zawierane przez podatników i spółki niebędące osobami prawnymi z podmiotem z raju podatkowego;
- wydłużenie do 14 dni terminu na przedłożenie lokalnej dokumentacji przez podatnika na żądanie organu podatkowego;
- wydłużenie terminu na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego podmiotu. Z kolei termin na złożenie informacji o cenach transferowych został wydłużony do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego podmiotu;
- zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji w zakresie transakcji safe harbour dot. pożyczek, kredytów i obligacji;
- zwolnienie z obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji tzw. czystego refakturowania;
- wprowadzenie przepisu odnoszącego się do źródeł danych do sporządzenia informacji o cenach transferowych TPR;
- doprecyzowanie zakresu analizy cen transferowych wymaganej na potrzeby lokalnej dokumentacji dotyczącej umowy spółki niebędącej osobą prawną.
Niestety, zmiany nie obejmują póki co kwestii należytej staranności przy badaniu kontrahenta pod kątem powiazań z tzw. „rajami podatkowymi”.
Zmiany w zakresie powrotu kapitału obejmują następujące kwestie.
Ulga na powrót
Ulga obejmować ma osoby, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską. Mają one być uprawnione do stosowania ulgi w PIT przez 4 lata po powrocie.
Ulga ta ma wynosić:
- w pierwszym roku 50% PIT z roku powrotu;
- w kolejnych 3 latach 50% PIT z roku pierwszego.
Ryczałt dla nowych inwestorów
Ministerstwo wskazuje, że rozwiązanie to jest adresowane głównie do Polaków, którzy odnieśli sukces biznesowy za granicą i chcieliby wrócić do Polski.
Pierwszym wymogiem jego zastosowania jest przeniesienie swojej rezydencji podatkowej do Polski. Następnie, osoba taka musiałaby zainwestować 100 tys. zł rocznie w przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu społecznym, np. w innowacje, naukę, kulturę czy sport.
W takiej sytuacji:
- dochody osiągane w Polsce byłyby opodatkowane na standardowych zasadach, ale
- podatek od dochodów osiągniętych za granicą nie byłby wyższy niż 200 tys. zł.
Ulga CSR
Podatnicy mieliby być uprawnieni do dodatkowego odliczenia wydatków w ten sposób, że łączny efekt kosztowy dla podatnika wynosiłby 150%.
Przedstawione materiały nie precyzują póki co katalogu wydatków/celów, które mają wiązać się z ulgą. Ogólnie wskazuje się, że wydatki miałyby być ponoszone na: „naukę, edukację, kulturę i sport”.
Abolicja (Voluntary Disclosure)
Rozwiązanie to dotyczyć będzie podatków dochodowych (PIT i CIT).
Abolicja dotyczyć ma sytuacji uzyskania korzyści podatkowych z możliwym nadużyciem prawa podatkowego (tj. sytuacji zastosowania klauzul przeciwko unikaniu opodatkowania).
Wedle wstępnych doniesień, warunkiem skorzystania z rozwiązania będzie zapłata 8% ryczałtu przejściowego bądź 2% daniny od wartości majątku za granicą. Wartość może zostać zmniejszona o kwoty zainwestowane w Polsce.
Dochód ma być zwolniony z dodatkowego opodatkowania i z ewentualnych odsetek, a z programu będzie można skorzystać tylko raz. Co ważne, program ma nie obejmować efektów przestępstw lub przestępstw skarbowych.
Możliwość składania wniosków przewidziana jest do końca 2022 r.
Fundacje rodzinne
Resort podkreśla również, że elementem tego programu są przepisy w zakresie fundacji rodzinnych (obecnie są one procedowane na etapie ministerialnym).