Niż genueński Boris i związane z nim załamanie pogody pustoszy południe Polski. Kolejne miejscowości zmagają się z powodziami niwecząc dorobek życia tysięcy Polaków. W tym tak trudnym dla wielu osób czasie warto nie być obojętnym. W związku z tym zachęcamy do przekazania darowizn na rzecz organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób poszkodowanych.
Przypominamy, że polskie ustawy podatkowe PIT i CIT przewidują korzyści podatkowe dla osób, które przekazują darowizny zarówno pieniężne jak i rzeczowe.
Darowiznami, które podlegają odliczenia są darowizny na wskazane w ustawie cele m.in. na cele pożytku publicznego wśród których znajduje się pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych. Aby dokonać odliczenia adresatem darowizny musi być podmiot wskazany w ustawie, generalnie są to organizacje pozarządowe (takie jak fundacje, stowarzyszenia) prowadzące działalność statutową w zakresie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych (organizacje o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Nie podlegają odliczeniu darowizny przekazane bezpośrednio na rzecz osób fizycznych.
Konkretyzując, podatnicy PIT, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 Ustawy PIT, mają możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku kwoty równej wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu. Ulga przysługuje, jeżeli taki podatnik uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany). Odliczenia należy dokonać dodając załącznik PIT-O służący ujęciu wszystkich odliczeń i ulg przysługujących podatnikowi.
Z kolei podatnicy CIT, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, mają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty równej wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 10% dochodu. Istotnym jest również, że odliczenia można dokonać już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek na podatek.
Jednocześnie, zarówno podatnicy PIT jak i CIT korzystający z odliczenia darowizn, są obowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę, adres i NIP.
Ustawa precyzuje również, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.
Warto też pamiętać, że obligatoryjnym wymogiem dokumentacyjnym umożliwiającym odliczenie przekazanej darowizny jest:
- dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego – w przypadku przekazania środków pieniężnych;
- dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.
Przekazane darowizny nie podlegają jednocześnie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Załamanie pogody oraz związana z nim katastrofalna sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale też w Czechach, Austrii i wielu innych krajach.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku darowizny na rzecz organizacji, określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, darowiznę należy udokumentować oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizującą cele określone w art. 4 tej ustawy i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.
Jednocześnie, rząd zapowiada wprowadzenie 0% stawki VAT dla darowizn towarów i usług przekazywanych na rzecz osób poszkodowanych przez powódź w okresie od 12 września do 31 grudnia 2024 r. za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego (OPP), samorządów, podmiotów leczniczych, czy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
Ponadto, jeśli jesteś przedsiębiorcą, który poniósł straty z powodu podtopienia, zalania czy powodzi, w przypadku trudności finansowych masz możliwość rozłożenia podatku na raty czy też odroczenia jego zapłaty.
Powyższe, jest możliwe na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej, który określa, że podatnicy mogą wnioskować o:
- rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z),
- umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M),
- odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z).
Ponadto, Ministerstwo Finansów wskazuje, że w województwie opolskim, małopolski, śląskim, dolnośląskim, zostanie uruchomiona specjalna, tymczasowa infolinia, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Numer telefonu to: 22 460 59 30.