Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, implementujący Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101. Jej celem jest wprowadzenie adresowanego do największych podmiotów obowiązku przygotowania i opublikowania sprawozdania o podatku dochodowym.
Obowiązek ten dotyczy spółek, które są:
- jednostką dominująca najwyższego szczebla (tj. sporządzają skonsolidowane sprawozdanie finansowe), jeżeli przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 3,5 mld zł bądź
- jednostką samodzielna (czyli członkiem grupy kapitałowej), jeżeli przychody ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 3,5 mld zł.
Uwaga: obowiązek ten nie dotyczyć będzie m. in. grup kapitałowych, składających się w całości z polskich podmiotów.
Pod pewnymi warunkami obowiązek ten obciążać będzie także jednostki zależne i oddziały kontrolowane przez jednostki dominujące spoza Unii Europejskiej.
Spadek wartości poniżej tych progów przez kolejne dwa lata obrotowe spowoduje eliminację omawianego obowiązku.
W ramach omawianego obowiązku trzeba będzie sporządzić, opublikować i udostępnić specjalny dokument, który zawierać ma w szczególności:
- dane jednostki dominującej i wykaz jednostek zależnych, mających siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub na publikowanej przez UE liście „rajów podatkowych” (tzw. „czarna” i „szara” lista) oraz krótki opis charakteru ich działalności;
- rok obrotowy;
- walutę prezentacji sprawozdania o podatku dochodowym;
- liczbę pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
- przychody netto (suma), w tym z transakcji z podmiotami powiązanymi;
- kwotę zysku lub straty przed opodatkowaniem;
- kwotę podatku dochodowego należnego w danym roku obrotowym podatek bieżący, bez uwzględniania podatku odroczonego i rezerw na warunkowe zobowiązania podatkowe;
- kwotę podatku dochodowego zapłaconego w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji podatkowej;
- kwotę niepodzielonego zysku z lat ubiegłych na koniec danego roku obrotowego.
Uwaga: dane podaje się z podziałem na poszczególne kraje UE, w których prowadzona jest działalność, oraz wskazane „raje podatkowe”. W zakresie pozostałych jurysdykcji podawać ma się dane zagregowane.
Wzór sprawozdania ma określić Komisja Europejska. Dokument będzie musiał być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Termin realizacji obowiązku to 12 miesięcy po zakończeniu danego roku obrotowego.
Sprawozdanie ma być złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz opublikowane na stronie internetowej jednostki (obowiązek publikacji przez co najmniej 5 lat).
Osobą odpowiedzialną za realizację obowiązku jest kierownik jednostki. W wypadku niesporządzenia sprawozdania, sporządzenia go niezgodnie z przepisami czy nierzetelnie lub za brak jego publikacji grozić będzie odpowiedzialność karna (grzywna czy pozbawienie wolności do lat 2).
Pierwsze sprawozdanie ma się sporządzać za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 21 czerwca 2024 r.