W dniu dzisiejszym opublikowano w Dzienniku Ustaw przepisy nowelizujące ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.
Opodatkowanie sp.k. i inne zmiany
Pierwsza z nich to ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca następujące zmiany:
- objęcie zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych oraz spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka nie dopełni obowiązków informacyjnych;
- wprowadzenie definicji spółki nieruchomościowej oraz ustanowienie przepisów szczególnych dotyczących opodatkowania tych spółek;
- podwyższenie limitu przychodów uprawniających do stosowania przez podatników CIT 9% stawki podatku z 1,2 mln euro do 2 mln euro;
- wprowadzenie obowiązku sporządzania sprawozdania z realizacji polityki podatkowej (dla niektórych podatników);
- ograniczenie możliwości zmiany stawki amortyzacji dla podatników korzystających ze zwolnienia podatkowego (np. w specjalnej strefie ekonomicznej);
- limitację możliwości rozliczania strat podatkowych dla niektórych podmiotów przejmujących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część;
- ograniczenie tzw. ulgi abolicyjnej – podatnicy będą mogli w dalszym ciągu dokonać odliczenia od podatku dochodowego kwoty ulgi, jednak w wysokości nieprzekraczającej kwoty 1360 zł;
- rozszerzenie katalogu podmiotów obowiązanych do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych;
- rozszerzenie zakresu treści lokalnej dokumentacji cen transferowych dotyczących transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.
Ustawę opublikowano pod pozycją 2123.
Opublikowanie przepisów przed końcem listopada bieżącego roku oznacza, dochowano zasad publikacji zmian przepisów przed rokiem następnym, wynikających z wytycznych Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany będą zatem mogły obowiązywać już w przyszłym roku.
Wskazać przy tym zależy, że w zakresie spółek komandytowych ich objęcie CIT możliwe jest bądź od stycznia, bądź też od maja 2021 r.
„Estoński” CIT
Druga zmiana wynika z ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Wprowadza ona do Ustawy CIT tzw. podatek estoński.
Przypomnijmy, że jest to specjalny reżim podatkowy, zakładający opodatkowanie dochodu dopiero w momencie dystrybucji lub przeznaczenia środków na cele prywatne wspólników.
Z kolei warunki skorzystania z tego mechanizmu to m. in. posiadanie statusu spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), posiadanie przez taki podmiot udziałowców w postaci wyłącznie osób fizycznych, czy brak posiadania udziałów/akcji w innych podmiotach.
Po spełnieniu wszystkich warunków możliwe będzie przesunięcie terminu poboru podatku na moment wypłaty zysków ze spółki.
Ustawę opublikowano pod pozycją 2122.