Choć Wielka Brytania nie jest już formalnie członkiem Unii Europejskiej, to jednak do końca 2020 r. trwa okres przejściowy, w ramach którego Wielka Brytania traktowana jest dla celów podatkowych jako członek Unii.
Na ten moment Unia Europejska nie zawarła w Wielką Brytanią umowy, która regulowałaby wzajemne stosunki po 2020 roku. Dlatego też, z punktu widzenia podatkowego, warto określić sobie jak będą wyglądać rozliczenia podatkowe od nowego roku.
W zakresie podatku VAT:
- Wielka Brytania traktowana będzie jako państwo trzecie, dlatego też transakcje towarowe w zakresie Wielkiej Brytanii traktowane będą jako eksport i import towarów. Transakcje te mają inne niż unijne zasady dokumentacji, powstania obowiązku podatkowego czy podstawy opodatkowania.
- Od tej zasady istnieje wyjątek w zakresie transakcji towarowych z Irlandią Północną – będą one nadal traktowane jako transakcje unijne (WDT i WNT). Podatnicy z Irlandii Północnej będą posługiwać się w ramach swojego numeru unijnego oznaczeniem „XI”. Sytuacja taka ma trwać 4 lata z opcją przedłużenia.
- Brak będzie możliwości stosowania procedury magazynu call-of-stock.
- Przedsiębiorcy brytyjscy, rejestrujący się na VAT w Polsce będą zobowiązani do ustanowienia przedstawiciela podatkowego w Polsce. Na ten moment Ministerstwo Finansów nie sprecyzowało jednak, czy będzie tego wymagać od podmiotów, które zostały zarejestrowane przed 31.12.2020 r.
- Podmioty te nie będą także odzyskiwać polskiego podatku w systemie VAT-refund. Zwrot będzie możliwy jedynie, jeśli spełniona będzie przesłanka wzajemności (zwrot podatku w Wielkiej Brytanii).
- Nie będą miały zastosowania progi w ramach tzw. sprzedaży wysyłkowej, niemniej zastosowanie znajdować będzie system zwrotu podatku podróżnym TAX FREE.
- Jeśli towary zostały wysłane przed końcem roku, a zakończył się po jego upływie zastosowanie znajdą dotychczasowe zasady.
- Do końca roku 2025 korekty czynności dokonanych przed upływem roku 2020 będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Przykładowo, korekta transakcji dostawy z roku 2020 dokonana w roku 2021 będzie traktowana jako korekta WDT.
Odnośnie zaś kwestii podatku dochodowego warto wskazać, że:
- Z dniem 1 stycznia 2021 r. wobec podmiotów brytyjskich nie znajdą już zastosowania wynikające z implementacji dyrektyw unijnych zwolnienia z podatku „u źródła”.
- Oznacza to, że brak będzie możliwości niepobrania podatku od: dywidend, odsetek czy należności licencyjnych z tego tytułu.
- Niemniej, dalej obowiązywać będą zapisy polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu opodatkowania.
- Umowa przewiduje zwolnienie dywidend z podatku „u źródła” w Polsce, jeśli brytyjski beneficjent posiada dniu wypłaty dywidend nie mniej niż 10 procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendy i posiadała lub będzie posiadać takie udziały (akcje) przez nieprzerwany 24 miesięczny okres, w którym dokonano wypłaty. W pozostałych wypadkach podatek wynosi 10%.
- Z kolei stawki podatku „u źródła” dla odsetek i należności licencyjnych wynoszą 5%.