Najbliższe tygodnie przyniosą wiele istotnych terminów, związanych z prawem podatkowym i gospodarczym. Warto przyjrzeć się tym obowiązkom.
Wejście w życie jedenastego pakietu sankcji UE wobec Rosji i Białorusi – konieczność posiadania dokumentacji importowej
Z dniem 30 września br. wchodzi w życie tzw. jedenasty pakiet sankcji UE wobec Rosji i Białorusi.
Zawiera on bardzo istotną zasadę, która dotyczyć będzie importu ze wszystkich krajów trzecich.
Zakazane będzie przywożenie lub zakupów towarów, zawierających bezpośrednio lub pośrednio określone w przepisach wyroby z żelaza czy stali pochodzących z Rosji.
Zatem od 30 września, w momencie przywozu importerzy mają przedstawiać dowody potwierdzające kraj pochodzenia materiałów do produkcji żelaza i stali wykorzystanych do przetworzenia produktu w państwie trzecim. Nie ma tu znaczenia to z jakiego kraju dokonuje się importu towarów – czy będą to np. Chiny czy dowolne inne państwo trzecie.
Przepisy nie regulują jakiego rodzaju dokumenty mogą być stosowane w tym celu, jednak Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie wyjaśnienia, z których wynika, że taką rolę ma pełnić dokument „Mill Test Certificate”. Nie ma jeszcze póki co stanowiska polskich organów administracji, w szczególności czy ma to być dokument podstawowy czy wyłączny.
Nadchodzące terminy w cenach transferowych
W 2023 r. nie przedłużono terminów na realizację obowiązków, związanych z cenami transferowymi za ten rok.
W przypadku podmiotów, które mają tożsamy rok podatkowy z kalendarzowym termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych to koniec października. Z kolei informacja TPR-C powinna być złożona do końca listopada br.
W zeszłych latach terminy te były wydłużane do końca roku – z uwagi na stan epidemii i stan zagrożenia epidemicznego.
Uwaga: w tym roku należy posłużyć się nową, zmodyfikowaną wersją formularza do TPR-C.
Niedawno opublikowano przy tym nowelizację rozporządzenia, która odnosi się do składania TPR-C. Dokument ten będzie składany w formie pliku XML przez dedykowany portal ministerialny. Podpis powinna złożyć uprawniona osoba. Jeśli ma to być np. jeden członek zarządu, to powinien posiadać przy tym pełnomocnictwo (formularz UPL). Osoba taka powinna również posiadać numer PESEL i kwalifikowany podpis elektroniczny.
Pismo – zmiana właściwości organów podatkowych
Podatnicy, którzy osiągają przychody powyżej 50 mln euro podlegają właściwości Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
W tym przypadku zmiana właściwości urzędu skarbowego następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym został spełniony przedmiotowy warunek – jeśli zatem w 2022 r. został spełniony warunek przekroczenia przychodów netto powyżej 50 mln euro, wówczas od 1 stycznia 2024 r. urzędem skarbowym właściwym dla danego podmiotu będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
Przypominamy, że w takim wypadku należy dokonać pisemnego zawiadomienia o zmianie właściwości do organu – w terminie do 15 października 2023 r.