Dobry menadżer w firmie to skarb. Jego proaktywne działania potrafią być motorem napędowym niejednego biznesu. Pracując na takim stanowisku, często na kontrakcie „B2B”, przed takimi osobami często stanie wybór najlepszej formy opodatkowania. Oczywiście, uzależniony jest on przede wszystkim od wysokości osiąganych przychodów oraz ponoszonych kosztów. Jednak, po wprowadzenia, tzw. „Polskie ładu” dużo na popularności zyskało opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak ono wygląda z perspektywy osób pracujących na stanowisku menadżera?
Na wstępie warto podkreślić, że formę opodatkowania w postaci ryczałtu powinny rozważać osoby, które nie mają zbyt wysokich kosztów, tj. nie ponoszą dużej liczby wydatków. Wynika to z faktu, iż opodatkowaniu tą formą podlega sam przychód, nie pomniejsza się go o poniesione koszty. Dodatkowo, nie ma możliwości zastosować tutaj wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy też ulgi na dziecko plus ma on też pewne ograniczenia kwotowe (maksymalna wysokość przychodów to 2 mln euro). Jak widać, ryczałt ma swoje ograniczenia, ale ma też swoje zalety w postaci przede wszystkim konkurencyjnych (względem skali podatkowej czy podatku liniowego) stawek podatkowych.
Zasadniczo, analizując pracę menadżera, mając na względzie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako: „ustawa o ryczałcie”) przychody ze świadczenia usług doradztwa związanego z zarządzaniem (kod PKWiU ex 70) opodatkowane są stawką 15%.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 czerwca 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.447.2021.1.MD) za podlegające pod tę stawkę uznano świadczenie usług doradztwa w zarządzaniu projektami.
Stawka 15% nie brzmi aż tak atrakcyjnie, ale jak wynika z innych stanowisk organów podatkowych, nie musi być ona jedyną właściwą. Różnić się ona będzie w zależności od rodzaju faktycznych czynności jakie menadżer wykonuje.
Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 lutego 2023 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.963.2022.1.AG) wskazano, że usługi obejmujące m.in.:
- doradztwo w zakresie koordynacji działań biznesowych i projektowych w przedsiębiorstwach,
- doradztwo w zakresie koordynacji pracy zespołów projektowych pracowników m.in. działów kontrolingu, logistyki, księgowości, sprzedaży, produkcji i innych,
- sporządzanie i dostarczanie raportów z dokonanych ustaleń do managerów i zarządów przedsiębiorstw,
- doradztwo w zakresie weryfikacji, kontroli i sporządzaniu propozycji zmian budżetów finansowych i budżetów projektów, w tym planów i prognoz sprzedażowych,
- doradztwo w zakresie przygotowywania analiz kosztowych i przychodowych przedsiębiorstw,
- doradztwo w zakresie oceny od strony finansowej (przychodowej i kosztowej) nowych projektów planowanych do wdrożenia w firmie lub obecnie prowadzonych,
- doradztwo w zakresie usprawnienia właściwego przepływu informacji i danych w poszczególnych systemach przedsiębiorstw (systemach analityczno-kontrolingowych),
- wdrażanie przyjętych rozwiązań, w tym przygotowywanie instrukcji i/lub szkoleń wewnętrznych dla pracowników przedsiębiorstw,
– mogą podlegać pod ryczałt 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy podatnik zakwalifikuje dane usługi do kodu PKWiU 74.90.20 jako pozostałą działalność profesjonalną, naukową i techniczną, gdzie indziej niesklasyfikowaną.
Podobna konkluzja znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia:
- 14 kwietnia 2022 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4011.179.2022.2.MR);
- 19 września 2023 r. (sygn. 0112-KDSL1-2.4011.334.2023.2.KS).
Tym samym, w momencie, gdy prowadzona działalność menadżera sprowadza się do koordynacji czy zarządzania projektami, w tym nawet do prowadzenia doradztwa w takim zakresie, organy podatkowe wskazują, iż prawidłową stawką ryczałtu jest stawka 8,5%.
Podsumowując, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie koordynacji czy zarządzania projektami wraz z doradztwem związanym z tymi czynnościami, będziesz mógł skorzystać ze stawki ryczałtu 8,5%. Takie wnioski płyną z ww. interpretacji indywidualnych. Należy jednak mieć na względzie, że przedmiotowe stanowiska organów podatkowych mają zastosowanie tylko do tych konkretnych stanów faktycznych. W związku z tym, aby zapewnić w swojej sprawie bezpieczeństwo podatkowe warto rozważyć złożenie wniosku o interpretacje w swojej sprawie.