Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego we wrześniu.
Legislacja
- Rada Ministrów przyjęła projektu ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych – wprowadzenie Globalnego Podatku Minimalnego w Polsce (w ramach tzw. inicjatywy „Pillar 2”). Teraz projektem zajmie się Sejm.
- Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – wprowadzenie tzw. „kasowego” PIT.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (poz. 1399) – 0% VAT w zakresie darowizn materiałów budowlanych dla powodzian.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. (poz. 1390).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (poz. 1381) – 0% VAT w zakresie darowizn dla powodzian.
- Ministerstwo Finansów zaproponowało autopoprawkę do przepisów w zakresie JPK_CIT. Wedle propozycji resortu możliwe będzie odroczenie określonych obowiązków poprzez rozporządzenie.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – wdrożenie dyrektyw UE nr 2020/285 i 2022/542 (m. in. stosowanie zwolnienia podmiotowego z uwagi na poziom obrotów dla podatników unijnych).
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – m. in. przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu czy energii, jak też zmiany w zakresie stosowania stawek na niektóre towary.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Nierynkowa transakcja pomiędzy członkami Podatkowej Grupy Kapitałowej powoduje jej rozwiązanie z mocy prawa, nawet jeśli zostanie przeprowadzona późniejsza jej korekta – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 września 2024 r., sygn. akt II FSK 815/24.
- Wydatki wynajmującego w zakresie dostosowania do potrzeb najemcy (przy mechanizmie fit-out) mogą stanowić pośrednie koszty podatkowe – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 września 2024 r., sygn. akt II FSK 1486/21.
- Czynsz dzierżawny znaków towarowych (w majątku prywatnym) może być rozliczany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 września 2024 r., sygn. akt I SA/Wr 310/24.
- Wartości firmy powstałej w drodze datio in solutum nie można utożsamiać z wartością firmy powstałą w drodze kupna, w następstwie czego nie może ona podlegać amortyzacji na gruncie przepisów Ustawy CIT – interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 9 września 2024 r., sygn. DD5.8203.5.2023.
- Spółka holdingowa, której akcjonariuszem jest spółka giełdowa, nie ma obowiązku ustalania jego powiązań z podmiotami „rajowymi” dla celów stosowania zwolnienia w ramach polskiej spółki holdingowej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1529/24.
VAT
- Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków w zakresie CSR. Wydatki te wpływają choćby na jego wizerunek jako stabilnego kontrahenta czy motywację pracowników – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 września 2024 r., sygn. akt I SA/Łd 433/24.
- Import usług transportowych może być rozliczony jak import usług ciągłych – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 września 2024 r., sygn. akt I FSK 1786/20.
- Regulacje unijne nie stoją one na przeszkodzie przepisom krajowym przewidującym, że kwota podatku od wartości dodanej (VAT) zdeponowana na odrębnym rachunku VAT, jakim dysponuje dostawca w instytucji bankowej, może być wykorzystana jedynie do ograniczonych celów, a mianowicie w szczególności do zapłaty VAT należnego organowi podatkowemu lub do zapłaty VAT wskazanego na fakturach otrzymanych od dostawców towarów lub usługodawców – wyrok Trybunału Sprawiedliwości (UE) z dnia 12 września 2024 r., sygn. C-709/22 (Syndyk Masy Upadłości A przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu). Sprawa oscylowała wokół kwestii uprawnień syndyka do rachunku VAT upadłego.
Podatki międzynarodowe
- Jeśli pracownik świadczy pracę zdalną na rzecz zagranicznego podmiotu z prywatnego mieszkania w Polsce, w sposób stały i zorganizowany, to prowadzi to powstania zakładu podatkowego (pracodawcy) w Polsce – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 września 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.364.2024.2.MW
- Art. 22 ust. 4 Ustawy CIT nie przewiduje warunku statutu odbiorcy dywidendy jako rzeczywistego właściciela dla zastosowania zwolnienia partycypacyjnego w WHT – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 września 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1527/24).
Pozostałe
- Nowa wersja Rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia (na rok 2025) przewiduje wyższe wartości – 4.666 zł (zamiast 4.626 zł) oraz 30,5 zł/h (w miejsce 30,2 zł/h).
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji – wdrożenie zasad niezbędnych do wykonania unijnego Rozporządzenia AI Act.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz niektórych innych ustaw – wdrożenie do krajowych przepisów zasad, wynikających z wdrożenia CBAM.