Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w sierpniu.
Legislacja
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (poz. 1314) – dodatkowe oznaczenia dla JPK_KR.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – nowa regulacja w zakresie zasad ustalania tego wynagrodzenia.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących – katalog zwolnień na 2025 i 2026 r.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – m. in. zmiany uszczelniające (np. w zakresie fundacji rodzinnej, czy IP Box) oraz zmiany doprecyzowujące (m. in. w zakresie szerszego zwolnienia w CIT dla organizacji pozarządowych).
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – wprowadzenie tzw. „kasowego PIT”.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Ministerstwo Finansów konsekwentnie stoi na stanowisku, że w wypadku pracowników mobilnych przychód w PIT z tytułu sfinansowania przez pracodawcę noclegów nie powstaje. Resort konsekwentnie uważa również, że dla pracowników delegowanych przychód w PIT wystąpi. Ostatnie wyroki nie zmieniają tego podejścia, bowiem nie wiadomo która linia orzecznicza stanie się dominująca. Za wcześnie zatem mówić, czy będą jakiekolwiek zmiany w przepisach – odpowiedź na interpelację poselską nr 3606 z dnia 1 sierpnia 2024 r., sygn. DD3.054.24.2024.
- Opłata legalizacyjna może być kosztem uzyskania przychodów w CIT – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1303/24.
- Kary umowne nie generują obowiązku podatkowego w zakresie „estońskiego” CIT – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 sierpnia 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.352. 2024.1.MBD.
- Wynagrodzenie za najem aktywów, które spółka sprzedała uprzednio wspólnikowi generuje opodatkowanie z tytułu ukrytych zysków w „estońskim” CIT, nawet jeśli wynagrodzenie jest ustalone na poziomie rynkowym – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 sierpnia 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 394/24.
- Prace nad innowacyjnymi produktami na zlecenie klienta nie daje prawa do rozliczenia ulgi B+R – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 sierpnia 2024 r., sygn. akt II FSK 595/24.
VAT
- „Należyta staranność” w VAT powinna być realizowana na moment dokonania transakcji, nie zaś post factum – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 sierpnia 2024 r., sygn. akt I FSK 1619/20.
- Sprzedaż gruntu z położonymi pod ziemią instalacjami może być traktowana jako sprzedaż gruntu niezabudowanego – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 sierpnia 2024 r., sygn. akt I FSK 1670/20.
- Ministerstwo Finansów poinformowało, że zaktualizowana struktura logiczna FA(3) dla e-faktur zostanie opublikowana jesienią 2024 r.
Podatki międzynarodowe
- Polski płatnik nie może zastosować przepisów UPO wobec ostatecznego odbiorcy, jeśli dany odbiorca nie jest rzeczywistym właścicielem należności. Nie można stosować tu podejścia tzw. look-through approach (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 sierpnia 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.301.2024.1.BJ).
Pozostałe
- Minister Cyfryzacji potwierdził, że termin obowiązkowego korzystania z e-Doręczeń do 1 stycznia 2025 r.
- Wskazany powyżej projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje m. in. wzrost sankcji, czy wprowadzenie odsetek za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia.
- Podatnik nie może skorygować faktur, gdy zawiadomiono o zamiarze wszczęcia kontroli, zwłaszcza jeśli udokumentowano już wykryte nieprawidłowości – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2024 r., sygn. akt I FSK 1097/20.