Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w sierpniu:
Legislacja
- W „Monitorze Polskim” opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (poz. 774).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano nowelizację Ustawy VAT – wprowadzenie obligatoryjnego KSeF (poz. 1598).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę nowelizująca Kodeks spółek handlowych (poz. 1705) – transgraniczne przekształcenia spółek.
- W „Dzienniku Ustaw” rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (poz. 1760) – kwestie nadawania uprawnień do KSeF.
- Prezydent podpisał ustawę nowelizującą CIT i PIT – możliwość skrócenia okresu amortyzacji budynków i budowli mieszkalnych przez podatników z sektora MŚP nawet do 5/10 lat, w zależności od poziomu bezrobocia na terenie danego powiatu.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Koszty noclegu oddelegowanego za granicę personelu nie kreują przychodu w PIT – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 243/21, II FSK 270/21, II FSK 1246/21.
- Rozliczeniu w ramach reżimu „IP Box” podlega nie cały przychód ze sprzedaży produktu wytworzonego w oparciu o kwalifikowanego prawo, ale wyłącznie dochód z kwalifikowanego prawa, który jest uwzględniony w cenie sprzedaży produktu – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 175/21.
- Wynagrodzenie personelu za czas urlopu czy zwolnienia chorobowego może stanowić koszt kwalifikowany w uldze B+R – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 185/21.
- Umowy „rzeczowe” z influencerami stanowią umowy barterowe, kreujące dla zlecającego przychód w CIT, a świadczenie influencera mogą być kosztem podatkowym – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 240/23.
- Przychód z tytułu wierzytelności własnej w ramach umowy faktoringu powinien być wykazany w wartości netto (tj. bez VAT). W podobnej wysokości ustalić należy koszt podatkowy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 211/21).
- Podstawa opodatkowania tzw. podatkiem od nieruchomości komercyjnych nie ulega pomniejszeniu o wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 213/21 i II FSK 214/21. Jest to kolejne takie stanowisko NSA w tym zakresie.
- Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR) może być stosowana do zdarzeń sprzed jej wejścia w życie, jeśli korzyść podatkowa powstaje już w okresie obowiązywania GAAR – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 sierpnia 2023 r. (sygn. akt III FSK 489-495/23).
- Złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania „estońskim” CIT może być skutecznie dokonane w trakcie roku podatkowego jedynie jeśli uprzednio dokonano zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz jeśli uprzednio sporządzono sprawozdanie finansowe – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1335/23.
VAT
- Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję API Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) środowiska testowego, które obsługuje struktury logiczne FA(1) i FA(2): https://www.gov.pl/web/kas/api-ksef-dla-srodowiska-testowego-przystosowane-do-struktur-fa1-i-fa2.
- Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania.
- Organizacja imprez integracyjnych w zakresie obejmującym także osób innych niż pracownicy (jak członkowie ich rodzin) daje prawo do odliczenia VAT naliczonego – wyroki Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 154/23 i I SA/Wr 202/23.
- Płatność kontrahenta w związku z brakiem odbioru przez niego towarów nie podlega VAT – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 sierpnia 2023r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.422.2023.1.JS.
Pozostałe
- Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju. Będą one miały zastosowanie do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju już za 2024 r. Jest to pierwszy zestaw 12 uniwersalnych standardów, na który składają się: 2 standardy przekrojowe oraz 10 standardów tematycznych obejmujących 5 standardów dotyczących kwestii środowiskowych, 4 standardy dotyczące kwestii społecznych oraz 1 standard dotyczący kwestii zarządczych.
- Komisja Europejska przyjęła również, w dniu 17 sierpnia 2023 r., rozporządzenie wykonawcze do mechanizmu CBAM – sposób spełniania obowiązków przez importerów w od 1 października br. (okres przejściowy).
- Osoby wykonujące zawód związany z tajemnicą zawodową (np. adwokaci, radcowie prawni czy doradcy podatkowi) mają być zwolnieni z konieczności raportowania schematów podatkowych – choć powinni pouczać w tym zakresie swoich klientów. Takie zmiany w prawie unijnym (dyrektywie) zapowiada Komisja Europejska.
- Występujące naturalnie w napojach cukry nie są objęte opłatą „cukrową” – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 sierpnia 2023 r. (sygn. akt III FSK 189/23). Jest to kolejny taki wyrok w tym zakresie.
- Rząd proponuje wprowadzenie ustawowej regulacji w zakresie franczyzy. Stosowne zmiany miałyby zostać prowadzone do Kodeksu cywilnego.