Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w październiku.
Legislacja
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – potwierdzenie odroczenia obowiązkowego KSeF do 2026 r., zmiany upraszczające.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (poz. 1593) – wprowadzenie tzw. „kasowego PIT”.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorców przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – m. in. odroczenie systemy kaucyjnego do października 2025 r.
- Senat wprowadził poprawki do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – tzw. pakiet SME. Teraz ustawa trafiła z powrotem do Sejmu.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od kwot z tytułu ubezpieczeń majątkowych otrzymanych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. (poz. 1551).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. (poz. 1550).
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej – w szczególności: wprowadzenie zmian w zakresie definicji pojęć „budowla” oraz „budynek”, zmiany w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji – przepisy ułatwiające wykonanie przepisów unijnego rozporządzenia AI Act.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw – wdrożenie Dyrektywy 2022/2464 i CSRD (zmiany mają dotyczyć raportowania niefinansowego oraz podniesienia progów finansowych dla definiowania podmiotów z sektora MŚP).
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Bezemisyjne połączenie spółek-sióstr nie generuje przychodu po stronie spółki przejmującej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 października 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1425/24.
- Podział spółki przez wydzielenie celem uporządkowaniu struktury majątkowej nie stanowi unikania opodatkowania – opinia zabezpieczająca z dnia 7 października 2024 r., sygn. DKP2.8083.1.2024.
- To data podjęcia uchwały o podziale zysku decyduje o zastosowaniu stawki w „estońskim” CIT – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 października 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 620/24.
- Udzielenie pożyczki stanowi ukryty zysk w „estońskim” CIT, niezależnie od kwestii uzasadnienia ekonomicznego czy rynkowości jej warunków – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 października 2024 r., sygn. akt II FSK 797/24.
- Wygrane przedsiębiorców w konkursach powinny zostać rozliczone w źródle działalność gospodarcza w PIT – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 października 2024 r., sygn. akt II FSK 92/22.
- W sytuacji gdy z prawa do amortyzacji nie może skorzystać podatnik będący właścicielem budynku/lokalu mieszkalnego, zasadnym jest przyjęcie, że amortyzacji nie podlegają również nakłady inwestycyjne poniesione przez podatnika niebędącego właścicielem takiego budynku/lokalu mieszkalnego – odpowiedź Ministra Finansów na interpelację nr 4865 z dnia 10 października 2024 r., sygn. DD2.054.20.2024.
- Ulga B+R nie może zostać rozliczona, jeśli wyniki badań naukowych będą używane działalności B+R innego podmiotu – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 października 2024 r., sygn. akt II FSK 125/22.
- Zwrot wkładu niepieniężnego w takiej samej formie i wysokości nie powoduje zastosowania opodatkowania na podstawie art. 14a Ustawy CIT – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 października 2024 r., sygn. akt II FSK 133/22.
VAT
- „Czy art. 167, art. 168 lit. a i art. 178 lit. a Dyrektywy 112 oraz zasady neutralności podatkowej, skuteczności, proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie przepisowi krajowemu, takiemu jak art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u., z którego wynika, że podatnik nie może zrealizować prawa do odliczenia podatku naliczonego w deklaracji składanej za okres, w którym spełnił warunki materialne skorzystania z tego prawa, jeżeli w okresie tym nie otrzymał jeszcze faktury – pomimo że fakturę tę otrzymał jeszcze przed złożeniem tej deklaracji?” – pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Sprawiedliwości UE (postanowienie z dnia 2 października 2024 r., sygn. I FSK 169/21).
- Udostępnienie kontrahentowi urządzenia wyłącznie celem wykonania prac w ramach toolingu nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 4 października 2024 r., sygn. akt C-475/23.
- Stworzenie spółki w celu utrzymania zwolnienia podmiotowego w VAT może być uznane za nadużycie prawa – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 4 października 2024 r., sygn. akt C-171/23.
Podatki międzynarodowe
- Zasada rozstrzygania rozbieżności przy interpretacji jej przepisów w oparciu o tekst w języku angielskim w polsko-szwedzkiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zobowiązuje polskiego płatnika do zastosowania się do treści art. 11 ust. 1 i ust. 2 tej umowy na podstawie wersji w języku angielskim, niezależnie od oficjalnego sprostowania błędu – uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów z dnia 28 października 2024 r., sygn. akt II FPS 1/24.
Pozostałe
- Przekazane pracownikom elektryczne rowery (celem dojazdów do pracy) podlegają oskładkowaniu – interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 października 2024 r., sygn. DI/100000/43/839/2024.
- Budynki, sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalne, przeznaczone do najmu, w ramach prowadzonej przez podatnika podatku od nieruchomości (wynajmującego) działalności gospodarczej, w takiej części, w jakiej służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, o których mowa w przepisach o podatku od nieruchomości – uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów z dnia 21 października 2024 r., sygn. akt III FPS 2/24.
- W stanie prawnym obowiązującym od 1 marca 2017 r. organem podatkowym pierwszej instancji, nadającym rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, jest właściwy dla strony naczelnik urzędu skarbowego – uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 października 2024 r., sygn. akt II FPS 2/24.
- Od 1 października br. działa scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą dostępni pod numerami jednej ogólnopolskiej infolinii KAS: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych.