Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w listopadzie.
Legislacja
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (poz. 1757) – zmiany w podatku od nieruchomości.
- Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – minimalna podstawa składki zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (poz. 1721) – tzw. pakiet SME.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych – Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy ma być wyspecjalizowanym organem w sprawach opodatkowania globalnym podatkiem wyrównawczym, krajowym podatkiem wyrównawczym oraz podatkiem wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków (GLoBE).
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekty rozporządzeń w sprawie wykazu krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w CIT i PIT – z listy usunięta ma zostać Andora.
- Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw – wdrożenie Dyrektywy 2022/2464 (CSRD).
- Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (poz. 1685) – wprowadzenie podatku wyrównawczego (GLoBE).
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw – m. in. zmiany upraszczające, ale bez obniżenia mnożnika wpłat z 0,125% do 0,07%.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (poz. 1681) – tzw. Nowa Mapa Akcyzowa.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zwolnienie podatników oraz spółek niebędących osobami prawnymi z obowiązku przesyłania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych w JPK_CIT w pierwszym roku.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – potwierdzenie odroczenia obowiązkowego KSeF do 2026 r., zmiany upraszczające.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Odszkodowanie za wypłacone kontrahentowi za skradziony towar nie podlega opodatkowaniu „estońskim” CIT – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.458.2024.2.AJ.
- Połączenie przez przejęcie spółki zależnej, posiadającej wysokocenne aktywa i wierzytelności wobec spółki przejmującej może stanowić unikanie opodatkowania – odmowa wydania opinii zabezpieczającej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. DKP16.8082.8.2024.
VAT
- Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne nowej wersji schemy faktur ustrukturyzowanych – FA(3): https://www.gov.pl/web/finanse/konsultacje-podatkowe-struktur-logicznych-fa3-i-farr1-oraz-koncepcji-funkcjonowania-zalacznika-do-faktury-w-ksef.
- Dofinansowanie otrzymane z NCBR nie podlega VAT – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 listopada 2024 r., sygn. akt I FSK 373/24.
- Incydentalna sprzedaż majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą, dokonana przez fundację rodzinną, jest poza VAT – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 listopada 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 580/24.
Podatki międzynarodowe
- Nie narusza warunku „niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania”, fakt iż odbiorca dywidendy z innego państwa członkowskiego UE lub EOG korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej dywidendy na podstawie przepisów podatkowych będących implementacją do ustawodawstwa krajowego postanowień Dyrektywy PS.” – interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2024 r., sygn. DD9.8202.1.2024.
- Minister Finansów wydał interpretację ogólną sygn. DD9.8202.2.2024 z dnia 20 listopada 2024 r. dotyczącą stosowania niektórych warunków zwolnienia określonego w art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (podatek „u źródła” odnośnie odsetek i należności licencyjnych).
Pozostałe
- Parlament Europejski przegłosował opóźnienie wejścia w życie wymogów Rozporządzenia EUDR o 12 miesięcy (do grudnia 2025 r.).