Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w grudniu.
Legislacja
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw – m. in. przejście na roczne (zamiast kwartalnego) rozliczanie opłaty.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (poz. 1915) – minimalna podstawa składki zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (poz. 1911) – m. in. przesunięcie systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (poz. 1902) – katalog zwolnień na 2025 i 2026 r.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (poz. 1863) – wdrożenie Dyrektywy CSR (CSRD).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania części ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (poz. 1861) – czasowe odroczenie raportowania w zakresie danych, dotyczących ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (JPK_ST_KR).
- W „Dziennik Ustaw” opublikowano ustawę o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (poz. 1841) – wprowadzenie systemu przejściowego na 2025 r.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – m. in. przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu czy energii, jak też zmiany w zakresie stosowania stawek na niektóre towary.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Samo zawarcie ugody nie zawsze daje prawo do rozliczenia kosztów podatkowych – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 grudnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.632.2024.2.MAP.
- Spółki nieruchomościowe, które w księgach rachunkowych wyceniają swoje nieruchomości inwestycyjne według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej uprawnione są do amortyzacji podatkowej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 681/24.
- Objęcie pracowników opłaconą przez pracodawcę polisą NNW generuje u nich przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, choćby polisa była anonimowa – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 dnia grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 814/24.
- Ukrytym zyskiem w „estońskim” CIT jest jedynie nadwyżka wartości rynkowej transakcji powyżej umówionego wynagrodzenia – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 10 grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 811/24.
VAT
- Ministerstwo Finansów nie planuje obniżenia stawki VAT na żywność do poziomu 0% – odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską.
Podatki międzynarodowe
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenia w sprawie wykazu krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie CIT i PIT (poz. 1928 i 1929) – z nowego wykazu skreślone zostało Księstwo Andory.
- 10 grudnia 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła tzw. Dyrektywę FASTER – reforma WHT w UE.
Pozostałe
- Przy przekształceniu spółki jawnej w komandytową PCC należne jest od całości majątku powstałej w ten sposób spółki – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 grudnia 2024 r., sygn. akt III FSK 447/23.
- Odmowa rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne może być zaskarżona do sądu – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 grudnia 2024 r. (sygn. akt III UZP 3/24).
- Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie leasingu i MDR. Z perspektywy leasingobiorców wskazuje ona w szczególności, że aby zidentyfikować, czy obowiązek raportowania powstanie po stronie leasingobiorcy nadal należy każdorazowo badać, czy zostało spełnione kryterium głównej korzyści: (i) czy tego typu finansowanie zostało wybrane z uwagi na cele ekonomiczne, czy głównie cele podatkowe oraz (ii) czy obniżenie zobowiązania podatkowego na skutek rozpoznawania w danym roku podatkowym wyższych kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat leasingowych niż odpisów amortyzacyjnych było główną przesłanką zawarcia tej umowy – interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2024 r., sygn. DTS5.8092.4.2024.