Idzie luty – obuj dobre buty! Albo – spyta cię luty, czy masz dobre buty. To przysłowie ma kilka wersji, niemniej bez względu na jego sformułowanie, ta ludowa mądrość za kilka pokoleń może być rozumiana już trochę inaczej. Ostatnie dni pokazały, że faktycznie, należy założyć dobre buty – ale będą to wiosenne trekkingi, a nie zimowe sztyblety. I o ile zima pewnie jeszcze nie dała ostatecznie za wygraną, o tyle nieuchronnie zbliżamy się do cieplejszych miesięcy. A co za tym idzie, w wielu miejscach pracy, w tym domach, które takowymi się stają przy pracy zdalnej, pojawi się temat montażu klimatyzacji, bez której coraz rzadziej wyobrażamy sobie pracę biurowa w upalne dni. Czy w takim przypadku, zakup i montaż klimatyzacji (klimatyzatora) daje możliwość odliczenia poniesionych na nią wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Zgodnie z art. 26h ust. 1 Ustawy PIT podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Co przy tym ważne, według ust. 2 ww. regulacji kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Należy również dodać, że wysokość tych wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Ustawa PIT wskazuje również, że jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z tym podatkiem, o ile nie został on odliczony. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.
Dodatkowo, Ustawa PIT określa również szczególne przykłady wydatków, których nie można odliczyć w ramach tej ulgi. Odliczeniu nie podlegają bowiem wydatki w części, w jakiej zostały:
- sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Z kolei kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Dla interpretacji powyższych regulacji niezbędnym jest zdefiniowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Zasadniczo oznacza ono, na co wskazuje ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przedsięwzięcie, których przedmiotem jest:
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 273).
Ten długi katalog ujęty w ww. rozporządzeniu zawiera m.in. wskazanie na montaż pompy ciepła, czy też uruchomienie i regulacja źródła ciepła. Niemniej, nie ma w tym katalogu wymienionego klimatyzatora.
W związku z powyższym, patrząc literalnie na powyższe przepisy, wskazać należy, że nie ma możliwości zaliczenia do ulgi termomodernizacyjnej wydatków na zakup klimatyzatora.
Potwierdzają to również Objaśnienia podatkowe z 30 marca 2023 r. nt. Form wsparcia przedsięwzięć termomodernizacyjnych w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie wskazano, że: „Warto zaznaczyć, że wydatki na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania nie uprawniają podatnika do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.”
Podobne konkluzje znajdują się w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 lutego 2024 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.1099.2023.2.JK3).
Podsumowując, w naszej ocenie, wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzacji (klimatyzatora) nie można zaliczyć do ulgi termomodernizacyjnej, nawet jeśli posiada on funkcję grzania.