Od kilku lat jesteśmy świadkami stopniowej wymiany kas fiskalnych „starego typu” na kasy fiskalne z (co najmniej) elektronicznym zapisem kopii, a docelowo na kasy fiskalne online. Na czym obecnie „stoi” ta stopniowa transformacja?
Pierwotne plany Ministerstwa Finansów były brawurowe – mówiło się, że kasy fiskalne online miałyby obowiązywać już od stycznia 2018 roku. Jednak te plany Ministerstwa szybko zostały wycofane i stanęło na stopniowym wdrażaniu kas fiskalnych online w poszczególnych branżach.
I tak od stycznia 2020 r. kasy fiskalne online były obligatoryjne dla warsztatów samochodów, rok później dołączyły do nich hotele i gastronomia, a od lipca 2021 r. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, budowlańcy, siłownie czy prawnicy.
Ustawodawca nie wprowadził dla innych branż takiego „twardego” obowiązku konieczności zmiany posiadanych kas fiskalnych na te typu online. Uregulował natomiast, że potwierdzenia o spełnianiu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas fiskalnych:
- z papierowym zapisem kopii – są wydawane do dnia 31 sierpnia 2019 r;
- z elektronicznym zapisem kopii – są wydawane do dnia 31 grudnia 2022 r.
Tym samym, kasy fiskalne nie będące online, w sposób naturalny zaczęły wychodzić z użytku. Niemniej, obecnie w fazie procedowania jest nowelizacja ustawy o VAT (9-020-1059-20a22.pdf; sejm.gov.pl), z której wynika, że do końca 2023 r. zostanie przedłużona możliwość kupowania kas starego typu z elektronicznym zapisem kopii przez określone branżę, tj. taksówkarzy, przedsiębiorców świadczących usługi transportowe i apteki.
Dla pozostałych przedsiębiorców ww. przepis pozostanie bez zmian, tj. nie będą mogli po 31 grudnia 2022 r. kupować kas z elektronicznym zapisem kopii, mimo że nadal jeszcze będzie można ich używać – oczywiście tych, które zostały nabyte do końca 2022 r.
Powyższe oznacza, że jeśli podatnicy chcą możliwie jak najdłużej korzystać z kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii to powinni zaopatrzyć się w nie do końca br. (chyba, że są w którejś z ww. branż – wówczas możliwość ich zakupu będzie do końca 2023 r.). Co do zasady, od 2023 r., większość podatników, gdy utraci ważność homologacji posiadanych przez nich kas fiskalnych – będzie musiała zaopatrzyć się w nowe urządzenia – kasy fiskalne online.
Na marginesie, w kategorii raczej ciekawostki, wskazać można kasy fiskalne wirtualne. Zgodnie z informacjami jakie znajdziemy na stronach Ministerstwa, to stanowią one alternatywę dla użytkowanych dotychczas przez podatników kas rejestrujących.
Możliwość stosowania wirtualnych kas fiskalnych w Polsce wynika z art. 111b Ustawy VAT i następujących rozporządzeń:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania;
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Z powyższych rozporządzeń wynika, że na ten moment następujące grupy podatników mogą korzystać z kas fiskalnych wirtualnych:
- usług przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego,
- usług wynajmu samochodów osobowych z kierowcą,
- usług związanych z przeprowadzkami, świadczonych na rzecz gospodarstw domowych,
- niektórych usług transportu pasażerskiego,
- niektórych usług hotelarskich i związanych z zakwaterowaniem,
- usług restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych, przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych oraz pozostałych usług gastronomicznych, a także usług przygotowywania i podawania napojów,
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Tym samym, obecnie, kasy fiskalne wirtualne są przeznaczone dla określonych grup podatników i są alternatywą dla standardowych kas fiskalnych. Niemniej, w dalszej przyszłości, mogą stanowić tańszą i wygodniejszą opcję od standardowych urządzeń dla wielu gałęzi biznesów.