Data wdrożenia raportowania JPK_CIT zbliża się nieubłaganie. Jednym z ważnych elementów jest specyfika rozwiązań dla podmiotów, przygotowujących sprawozdanie finansowe w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej/Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
Jak wynika z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw przesyłanie plików JPK CIT obowiązkowe będzie po roku podatkowym następującym po dniu:
● 31 grudnia 2024 r. – w przypadku:
- podatkowych grup kapitałowych,
- podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego;
● 31 grudnia 2025 r. – w przypadku podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, obowiązanych do przesyłania pliku JPK V7M;
● 31 grudnia 2026 r. – w przypadku pozostałych podatników i spółek niebędących osobami prawnymi.
Innymi słowy, dla największych podatników i podatkowych grup kapitałowych, których rok podatkowy zaczyna się 1 stycznia 2025 r., pierwsze raportowanie JPK_CIT nastąpi do 31 marca 2026 r. i będzie obejmować dane za 2025 r.
Z kolei w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazano, że w przypadku podatników sporządzających sprawozdania finansowe na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, o których mowa w art. 2 ust. 3 tej ustawy, księgi za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., mogą nie być uzupełniane o dodatkowe dane, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3.
§ 2 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia odnosi się do znaczników identyfikujących konta ksiąg, z w związku z czym w pliku JPK_CIT za rok 2025 podmioty takie mogą pominąć dane dotyczące znaczników identyfikujących konta ksiąg.
W zestawie ministerialnych „pytań i odpowiedzi” zapytano, czy w takim razie jednostki takie mają przygotować własne opisy. Resort wskazuje tu, że do czasu udostępnienia odrębnego słownika jednostki stosujące MSR/MSSF nie mają obowiązku przypisywania znaczników do kont księgowych.
Na marginesie, obecnie proceduje się w Sejmie przepis, w myśl którego Minister Finansów może wydać rozporządzenie aby zwolnić podatników z obowiązku przekazywania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (plików JPK_ST_KR).
Ważne: podmioty z przesuniętym rokiem podatkowym stosować będą zasady w zgodzie ze swoim wyborem okresu rozliczeniowego. Wynika to wprost ze wskazanego na wstępie przepisu.