Z początkiem roku 2021 na podatkowe grupy kapitałowe oraz podatników CIT, uzyskujących przychody ponad 50 mln euro nałożony zostanie obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy.
Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej regulacji.
Uwagi ogólne
Przepisy ustawy nie definiują czym jest taka informacja. Wskazuje się, że informacja ta ma zostać sporządzona z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności i obejmować, w szczególności:
- informacje o stosowanych przez podatnika: procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie oraz dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej;
- informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie złożonych informacji o schematach podatkowych;
- informacje o: transakcjach z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów oraz planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych;
- informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie: interpretacji podatkowych, wiążących informacji stawkowych oraz akcyzowych;
- informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową .
Obowiązek publikacji nie dotyczy informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
Informacja musi zostać opublikowana na stronie internetowej podatnika w terminie do końca następnego roku (np. do 31.12.2022 r. za rok 2021). W tym samym terminie informuje się o publikacji i adresie naczelnika urzędu skarbowego. Sankcja za uchybienie to kara nawet do wysokości do 250 000 zł, która nakładana jest na podatnika.
Uwagi praktyczne
Jak liczyć próg 50 mln euro?
W tym celu należy przeliczyć przychody według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania danych do publicznej wiadomości.
Kiedy należy opublikować pierwszą informację?
Wydawałoby się, że skoro obowiązek wchodzi w życie od początku roku 2021, to pierwszym rokiem publikacji informacji będzie właśnie rok 2021 (z terminem 31.12.2022 r.). Tymczasem Ministerstwo Finansów informuje, że z uwagi na to, że ustawa nowelizująca nie przewiduje szczególnych regulacji przejściowych, podatnicy będą zobowiązani do sporządzenia i opublikowania informacji już za 2020 r., w terminie do 31 grudnia 2021 r.
Czy przepisy wprowadzają obowiązek posiadania pisemnych (skodyfikowanych) procedur podatkowych?
Sam przepis o informacji – teoretycznie – nie wprowadza obowiązku posiadania pisemnych (skodyfikowanych) procedur podatkowych. Takie obowiązki mogą przewidywać przepisy szczególne (np. w zakresie MDR). Niemniej jednak, skoro należy opisać stosowane „procesy czy procedury”, w szczególności w kontekście strategii podatkowej, to oznacza, że strategia taka musi istnieć. Zatem trudno sobie wyobrazić, aby nie była w żaden sposób skodyfikowana.
Niezależnie od obowiązków warto takie procedury posiadać – pomagają one: unikać błędów w rozliczeniach, zarządzać ryzykiem podatkowym, dowodzić dochowania należytej staranności czy bronić się przed zarzutami karnymi i karnymi skarbowymi.
Czy ktoś może być zwolniony z obowiązku publikacji informacji?
Tak, obowiązek ten nie znajdzie zastosowania, jeśli podatnik jest stroną umowy o współdziałanie, zawartej z szefem Krajowej Administracji Skarbowej.
Czym są działania restrukturyzacyjne?
Będą to z pewnością zdarzenia takie jak: łączenie spółek, przekształcenie spółki w inną spółkę, wniesieniu wkładu do spółki w postaci przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części (w tym w ramach podziału spółki) czy wymiana udziałów. Moim zdaniem pojęciem tym mogą być również objęte sytuacje przenoszenia istotnych ekonomicznie: funkcji, ryzyk i aktywów pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Jak podejść do kwestii tajemnic przedsiębiorstwa?
Wyłączenie z obowiązku publikacji dotyczy informacji, które mogą wiązać się z tajemnicą przedsiębiorstwa. Podstawową jej cechą jest niejawność, zatem każdorazowo należy ocenić, czy kwestia, która nie będzie publikowana jest przez jednostkę chroniona i uznawana za niejawną.
Jak powinna informacja oraz strategia podatkowa?
Informacja zawiera w sobie swoiste sprawozdanie tego, w jaki sposób jednostka realizowała swoją strategię podatkową, w szczególności poprzez wskazanie wymaganych przez przepisy elementów. Ustawodawca zostawia tu pewną dowolność formy, nakazując jedynie uwzględnienie wskazanych w przepisie elementów.
Sama strategia zaś powinna zawierać z pewnością elementy zarządzania procesami, takie jak: zarządzanie funkcją podatkową i ryzykiem podatkowym, kontrola i nadzór, czy inne procesy decyzyjne. Co ważne, warto, aby strategia zawierała definicję samego podejścia jednostki do obowiązków w zakresie płacenia podatków.