Ministerstwo Finansów opublikowało w dniu dzisiejszym projekt ustawy nowelizującej ustawę o VAT, a wprowadzającej regulacje w zakresie e-faktur oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Projekt wprowadza pojęcie „faktur ustrukturyzowanych”. Faktura ustrukturyzowana będzie specyficzną postacią faktury elektronicznej, przez co stanie się, w praktyce, trzecią możliwą formą wystawienia faktury VAT (oprócz faktur papierowych i „zwykłych” faktur elektronicznych).
Ustawa o VAT ma definiować fakturę ustrukturyzowaną jako fakturę elektroniczną wystawioną za pośrednictwem KSeF. Każda z faktur ustrukturyzowanych, oprócz „zwykłego” numeru ma posiadać swój unikalny numer w KSeF.
W praktyce, faktury mają być przygotowywane przez systemy księgowe podatników, następnie zaś mają być przesyłane do systemu poprzez dedykowany interfejs.
Planuje się, że po uwierzytelnieniu się w systemie podatnik będzie mógł przeglądać wystawione i otrzymane faktury ustrukturyzowane, a także będzie mógł je przesłać w formacie xml lub przekonwertować do formatu pdf dowolną fakturę lub wiele faktur.
Dostęp do systemu uzyskać może podatnik lub upoważnione przez niego osoby – po odpowiednim uwierzytelnieniu otrzyma się indywidualne konto.
W wypadku faktur korygujących, wystawionych przy zastosowaniu KSeF, nie będzie konieczności posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienia w zakresie warunków obniżki i ich spełnienie.
Analogicznie, korekta podatku naliczonego powinna być dokonana z momentem otrzymania faktury korygującej, wystawione przy zastosowaniu KSeF
Faktura taka będzie bowiem uznawana za wystawioną i otrzymaną w dniu przydzielenia przez KSeF numeru identyfikującego tę fakturę w tym systemie.
Możliwe będzie wystawianie faktur ustrukturyzowanych zarówno na rzecz podatników VAT, jak i na rzecz konsumentów.
Istotną zachętą dla podatników ma być zwrot VAT w terminie 40 dni – dla podatników, którzy wystawiają wyłącznie faktury ustrukturyzowane.
Co ważne, faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez okres 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione, a w przypadku upływu terminu przedawnienia po tym okresie – do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Projektowana zmiana w zakresie przepisów Ordynacji podatkowej zwolni podatników z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA) w zakresie obejmującym faktury ustrukturyzowane wystawione przez podatnika lub podmiot uprawniony do dostępu do KSeF.
Planowana nowelizacja wprowadza, póki co dobrowolność korzystania z tego rozwiązania, niemniej jednak Ministerstwo Finansów informuje, że planuje uczynić ten system obowiązkowym już w 2023 r.
Komentowane przepisy miałyby wejść w życie w październiku 2021 r. Obecnie, resort oczekuje na uwagi w ramach procedury konsultacji publicznych.