W dniu 30 grudnia 2024 r. opublikowano obowiązujące od dnia następnego Rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2024/3210 z dnia 18 grudnia 2024 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do rejestru CBAM.
W tym Rozporządzeniu przede wszystkim zobowiązano Komisję do ustanowienia na poziomie UE znormalizowanej i bezpiecznej elektronicznej bazy danych (dalej jako: „Rejestr CBAM”) na potrzeby obsługi certyfikatów CBAM.
Jak wskazano w art. 3 ww. Rozporządzenia, ustanawiany Rejestr CBAM będzie zawierał:
- indywidualne rachunki CBAM;
- deklaracje CBAM;
- wnioski o przyznanie statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM;
- rejestrację operatorów;
- sprawozdania z weryfikacji wydanych przez akredytowanych weryfikatorów CBAM.
Rejestr CBAM ma umożliwiać komunikację, powiadamianie, rejestrację, kontrole i wymianę informacji między Komisją, właściwymi organami, organami celnymi a upoważnionymi zgłaszającymi CBAM, wnioskodawcami, osobami, którym cofnięto status upoważnionego zgłaszającego CBAM, oraz operatorami.
Indywidualne rachunki CBAM będą nadawane upoważniającym zgłaszającym, to na nich będą zapisywane zakupione certyfikaty CBAM.
Deklaracje CBAM będą składane raz do roku, wraz z nimi nastąpi obowiązek uiszczenia ewentualnych opłat dla granicznego podatku węglowego, a także przekazanie informacji w zakresie zaimportowanych towarów czy też w zakresie umorzenia nabytych certyfikatów CBAM.
Wnioski o przyznanie statusu upoważnionego zgłaszającego będą zobowiązane składać podmioty, które będą występowali jako importerzy towarów wysokoemisyjnych takich jak cement, energia elektryczna, nawozy, żeliwo i stal, aluminium oraz chemikalia (wodór).
Operatorzy to podmioty posiadające instalacje produkujące z państwa trzecich. Dane na ich temat będą niezbędne dla podmiotów z UE składających deklaracje CBAM.
Sprawozdania z weryfikacji wydanych przez akredytowanych weryfikatorów CBAM to czynności wykonywane w celu sprawdzenia zgodności danych zawartych w składanych deklaracjach CBAM, np. w zakresie wyliczenia emisji wbudowanych w towary.
Pełne wdrożenie unijnego mechanizmu dotyczącego importu do Unii Europejskiej określonych towarów wraz z wprowadzeniem granicznego podatku węglowego rozpocznie obowiązywać z początkiem 2026 r. Niemniej, z uwagi na wiele nowych rozwiązań oraz informacji sprawozdawczych, rekomendujemy rozpoczęcie prac nad wdrożeniem się w ten system jeszcze w roku 2025.