Prawdopodobna zmiana rządu w Polsce, czy przesunięcie wdrożenia pakietu ViDA na poziomie Unii Europejskiej, a z drugiej strony projekt rozporządzenia dostosowujący pliki JPK do nowych rozwiązań e-fakturowania. Jaka przyszłość czeka obligatoryjny KSeF? Czy zostanie on odroczony?
Stan obecny
Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta RP ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, obligatoryjne e-fakturowanie wejdzie w życie dla większości podmiotów, co do zasady, od 1 lipca 2024 r., a podmioty zwolnione z VAT obejmie pół roku później, tj. od 1 stycznia 2025 r.
Z kolei 18 października br. Minister Finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym projekcie rozporządzenia zaproponowano zmiany, które dostosowujące pliki JPK do zmian wynikających z planowanego wejścia w życie obligatoryjnego KSeF. Z najważniejszych założeń tego projektu można wymienić te dotykające faktur umieszczanych w części ewidencyjnej, które będą podlegały oznaczeniom poprzez:
- nadany im nr KSeF;
- znacznik „OFF” jeśli zostały wystawione w trakcie awarii, niedostępności KSeF bądź trybu offline po stronie podatnika;
- znacznik „BFK” jeśli zostały wystawione poza KSeF z uwagi na brak takiego obowiązku.
Poza tym dostosowano treść tego rozporządzenia do zmian dotyczących terminu zwrotu VAT, tj. uwzględniono skrócony podstawowy termin zwrotu z 60 do 40 dni.
Z kolei, w dniu 27 listopada br. opublikowano Projekt z dnia 23 listopada br. Rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur, dostosowując tym samym przepisy rozporządzenia do wprowadzanych rozwiązań, m.in. w zakresie zmiany elementów składowych faktury wystawianej przez podatnika zwolnionego poprzez dodanie obligatoryjnie numeru NIP.
W tym samym dniu opublikowano również oczekiwany Projekt z dnia 23 listopada br. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Szczegółowe omówienie tego Rozporządzenia to temat na osobny artykuł, warto jedynie nadmienić, że reguluje ono takie kwestie jak:
- rodzaje uprawnień do korzystania z KSeF;
- sposoby ich nadawania, zmiany lub odbierania, a także wzór zawiadomienia o nadaniu lub ich odbieraniu;
- sposoby uwierzytelniania podmiotów korzystających z KSeF;
- zakres danych, których podanie umożliwia dostęp w KSeF do faktury ustrukturyzowanej;
- sposób oznaczania faktur ustrukturyzowanych udostępnianych nabywcy poza KSeF oraz w czasie awarii KSeF.
W Polsce legislacyjna praca nad wdrożeniem KSeF wre, a jak to wygląda z perspektywy Unii Europejskiej?
UE odracza pakiet ViDA
Przy nowelizacji przepisów w zakresie podatków, szczególnie tych zharmonizowanych, należy pamiętać, że polskie ustawodawstwo nie działa w próżni. Podobnie jest w przypadku KSeF. I o ile Polska jest jednym z pionierów tego rozwiązania, o tyle tego rodzaju system już teraz obowiązuje we Włoszech. Działania w kierunku wdrożenia podobnych rozwiązań zostały podjęte też m.in. we Francji, Niemczech czy Rumunii. Niemniej, nie tylko poszczególne państwa członkowskie dostrzegają zalety wprowadzenia tego rodzaju digitalizacji systemów VAT w swoich jurysdykcjach. Jako że podatek VAT jest, jak wspomnieliśmy, podatkiem zharmonizowanym, również organy unijne prężnie działają na rzecz wprowadzenia e-fakturowania na terenie całej Unii Europejskiej.
Odzwierciedleniem tego jest pakiet rozwiązań zaproponowanych w ramach projektu „VAT in Digital Age (ViDA). Pierwotnie, jego poszczególne elementy miały być wdrażane już od stycznia 2024 r., jednak ostatecznie, ze względu na przedłużający się proces legislacyjny, w październiku br. zaproponowano jego przesunięcie o rok. Na ten moment, jeśli konkluzje Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego oraz samego Parlamentu Europejskiego, gdzie odroczenie przegłosowano 22 listopada br., zostaną potwierdzone przez Radę Unii Europejskiej – wdrażanie pakietu VIDA, w tym stopniowe wdrażanie powszechnego systemu e-fakturowania – rozpocznie się od dopiero 1 stycznia 2025 r. i będzie trwać do końca 2028 r. Innymi słowy, Unia Europejska odracza wdrożenie obligatoryjnego e-fakturowania na terenie całej Unii, a co na to Polska?
Nowy Rząd
Przy dyskusji na temat obligatoryjnego KSeF nie sposób pominąć kwestii niedawnych wyborów parlamentarnych w których większość mandatów zarówno w Sejmie jak i Senacie zdobyła (ówczesna) opozycja. Takie wyniki oznaczają prawdopodobną zmianę rządów w Polsce. Czy ta może wpłynąć na odroczenie wejścia w życie e-fakturowania? Na ten moment, jeszcze obecny, resort finansów wskazuje, że przygotowania do jego wdrożenia cały czas trwają. Jednocześnie, w trakcie niedawnej konferencji prasowej, Inspektor Mariusz Gojny, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wskazał, że dzięki wdrożeniu tego rozwiązania, na samym podatku VAT budżet Państwa w ciągu 10 lat zyska około 10 mld zł. Uwzględniając powyższe, tj. wysokie zaawansowanie prac nad wdrożeniem KSeF oraz, niepozostający bez znaczenia, aspekt fiskalny, w naszej ocenie nie należy spodziewać się odroczenia wejścia w życie obligatoryjnego e-fakturowania.
Podsumowując, w naszej ocenie, w najbliższym czasie, po ukonstytuowaniu się nowego rządu, należy oczekiwać niezwłocznego opublikowania propozycji pakietu rozporządzeń wykonawczych dla KSeF, w tym rozporządzenia regulującego techniczne kwestie w zakresie kodów QR. Jednocześnie, z uwagi na zaawansowanie prac nad KSeF, aspekty fiskalne oraz, na ten moment odroczone, ale w przyszłości obowiązkowe e-fakturowanie na terenie całej Unii Europejskiej, nie powinniśmy spodziewać się odroczenia wejścia w życie obligatoryjnego e-fakturowania z lipca 2024 r. na jakiś późniejszy termin.