Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej w sierpniu:
Legislacja
Pobierz aktualny „Kompas Legislacyjny” ULVE
- Sejm uchwalił nowelizację Ustawy CIT oraz innych ustaw podatkowych. Nowelizacja zakłada m. in. odroczenie i zmianę przepisów o podatku „minimalnym”, likwidację „ukrytej dywidendy”, czy zmiany w zakresie: CFC, WHT, niedostatecznej kapitalizacji czy „estońskiego” CIT. O zmianach pisaliśmy TUTAJ. Dodatkowo, projekt m. in.:
- likwiduje obowiązek dokumentacyjny w zakresie „pośrednich” transakcji rajowych (oświadczenia) – z mocą wsteczną od 2021 r.;
- zwiększa progi dokumentacyjne dla „bezpośrednich” transakcji rajowych (500/2.500 tys. zł);
- wydłuża ważność oświadczeń WH-OSC (z mocą od 2021 r.);
- przedłuża „Tarczę Antyinflacyjną” do końca roku;
- przedłuża na 2023 r. stawki VAT na poziomie 23/8%.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów wykonywania przez płatników obowiązków w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego (poz. 1829) – przedłużenie ważności oświadczeń WH-OSC. Pisaliśmy o tym tutaj: TUTAJ.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Zmiany dotyczą m. in.: wprowadzenia nowej definicji „podmiotu zbiorowego”, wyeliminowania uprzedniego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, odpowiedzialność za czyny „anonimowe, wskazania przesłanek zawinienia i warunków zwolnienia zawężenia zakresu podmiotowego ustawy czy zmian w zakresie kar i procedury.
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych/prawnych (poz. 1923/1934) – zmiany do informacji TPR.
- Sejm uchwalił ustawę z dnia 29 września 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych – zmiany upraszczające i wyjaśniające. Projekt trafił do Senatu. O zmianach pisaliśmy TUTAJ
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw – zmiany w zakresie opłaty „cukrowej” oraz opłaty „od małpek”.
- Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym – implementacja Dyrektywy 2021/2101, obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje.
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Kosztem kwalifikowanym przy uldze B+R są koszty pracownicze także w sytuacji, w której pracownicy przebywają na urlopie czy zwolnieniu lekarskim – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 września 2022 r. (sygn. akt II FSK 3033/19).
- Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną nie powinno kreować przychodu w PIT dla wspólników – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 31 sierpnia 2022 r. (sygn. akt II FSK 2855/19).
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powinien ocenić, czy opisana przez podatnika działalność jest działalnością badawczo-rozwojową, nie zaś wymagać określenia tego od wnioskodawcy w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (wyrok NSA z dnia 9 września 2022 r., sygn. akt II FSK 3240/19).
- W wypadku sprzedaży akcji, aportowanych do spółki jawnej, która przekształciła się następnie w sp. z o.o., należy zastosować „historyczne” koszty podatkowe (wyrok NSA z dnia 9 września 2022 r., sygn. akt II FSK 2703/20).
- Kolejne pozytywne orzeczenie w zakresie prawa do pomniejszania przez komplementariusza PIT o podatek spółki komandytowej przy wypłacie zaliczek na zysk (wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 września 2022 r., sygn. akt I SA/Lu 230/22).
- Koszty budowy elektrowni są wyłączone z limitacji kosztowej w ramach „niedostatecznej kapitalizacji” (jako projekty z zakresu infrastruktury publicznej; wyrok NSA z dnia 20 września 2022 r., sygn. akt II FSK 10/20).
- Podatnik nie ma prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty nieodliczonego VAT, jeśli brak odliczenia wynika z braku przekazania faktury przez tego kontrahenta (wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 września 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 989/22).
- Wydatki na opłaty legalizacyjne obcokrajowców, poniesione przez pracodawcę, nie kreują u nich przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń (wyrok NSA z dnia 27 września 2022 r., sygn. akt II FSK 49/20).
- „Umorzenie” wierzytelności spornej nie daje prawa do rozliczenia kosztów podatkowych w CIT (wyrok NSA z dnia 27 września 2022 r., sygn. akt II FSK 199/20).
Podatki międzynarodowe
- Opłaty za usługi hostingowe (wynajem serwerów) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem „u źródła” (wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 sierpnia 2022 r., sygn. akt I SA/Kr 101/22).
- Polska i Brazylia podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
VAT
- Sam fakt wystąpienia kłopotów finansowych kontrahenta (dostawcy) i nieuiszczenie przez niego VAT należnego, nie powinno ograniczać prawa nabywcy do odliczenia podatku naliczonego (wyrok TSUE z dnia 15 września 2022 r., sygn. akt C-227/21).
- Umowa – pod pewnymi warunkami – może zostać uznana za fakturę VAT (jeśli zawiera relewantne elementy, w tym kwotę VAT) – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 29 września 2022 r. (sygn. C-235/21).
Pozostałe
- Przedstawiciele Ministerstwo Finansów poinformowali, że trwają prace nad nowelizacją Ordynacji podatkowej, która miałaby m. in. obejmować eliminację zasady zawieszenia biegu terminu przedawnienia przy postępowaniu karnoskarbowym czy wprowadzenie nowego, uproszczonego postępowania skarbowego.
- Opublikowano nowe wzory informacji TPR-C i TPR-P (do raportowania za 2021 r.): TPR-C i TPR-P.