Minister Finansów wydał interpretację ogólną (sygn. DD5.8203.2.2021) w zakresie stosowania tzw. „zwolnienia partycypacyjnego” przychodów (dochodów) uzyskanych z udziału w zyskach spółek jawnych i komandytowych, będących podatnikami CIT.
Minister uznał, że zwolnienie to może znajdować zastosowanie do przychodów (dochodów) wypracowanych przez te spółki od dnia, w którym stały się one takim podatnikiem, o ile wypełnione są warunki stosowania tego zwolnienia określone w Ustawie CIT (głównie art. 22 ust. 4a-4d i ust. 6).
Co ważne, tego zwolnienia ma nie stosować się do komplementariuszy – do nich stosować należy tzw. mechanizm łagodzenia (w Ustawie CIT regulacja ta to art. 22 ust. 1a-1e).
Zwolnieniem, zdaniem Ministra, będą mogły być objęte przychody (dochody) równoważne z przychodami wymienionymi w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j ustawy CIT, to jest:
- przychody faktycznie uzyskane w związku z wypłatą zysku dokonaną przez spółkę jawną i komandytową na rzecz jej wspólników;
- równowartość zysku spółki jawnej lub komandytowej przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału podstawowego;
- wartość niepodzielonych zysków w spółce jawnej i komandytowej oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał podstawowy takiej spółki, w przypadku jej przekształcenia w spółkę niebędącą podatnikiem CIT.
Odnośnie warunku okresu posiadania udziału Minister wskazuje, że należy przez minimum dwa posiadać ogół praw i obowiązków wspólnika, przyznający minimum 10% praw do udziału w zyskach takiej spółki.
Co ważne, interpretacja wskazuje, że uwzględnieniu podlega tu również okres, zanim dana spółka jawna lub komandytowa uzyskała status podatnika CIT, a gdy spółka komandytowa uległa przekształceniu w spółkę jawną albo spółka jawna uległa przekształceniu w spółkę komandytową – również okres poprzedzający takie przekształcenie.