Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny pakiet propozycji dla podatników w ramach programu „Polski Ład”. Dotyczą one ułatwień w rozliczeniach oraz nowych ulg podatkowych.
Przepisy mają wejść w życie od dnia 1 stycznia 2022 r.
Resort proponuje uproszczenie i większą dostępność ryczałtu, zwłaszcza poprzez:
- rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do opodatkowania ryczałtem o komandytowe i komandytowo-akcyjne;
- rezygnację z konieczności ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych jako warunku dla stosowania przepisów o ryczałcie, z zachowaniem możliwości ich ponoszenia w celu skorzystania z preferencyjnej stawki ryczałtu;
- rezygnację z warunku dotyczącego górnego limitu przychodów podatników opodatkowanych ryczałtem;
- uelastycznienie terminów spłaty zobowiązania podatkowego w zakresie tzw. korekty wstępnej, a w niektórych przypadkach również zniesienie obowiązku zapłaty tego zobowiązania.
Podatkowe Grupy Kapitałowe
Projekt przewiduje również uproszczenia w zakresie podatkowych grup kapitałowych (PGK) w CIT, w szczególności zaś:
- obniżenie, z 500.000 do 250.000, przeciętnej wysokości kapitału zakładowego, jaki muszą posiadać spółki tworzące grupę;
- likwidację warunku niedopuszczalności wzajemnych powiązań występujących wśród spółek zależnych tworzących Grupę;
- rezygnacja z zasady utraty statusu grupy przy nieosiągnięciu wymaganego progu dochodowości;
- ułatwienia w zakresie zmiany liczby członków PGK;
- opcja rozliczenia przez PGK strat powstałych przed jej zawiązaniem;
- umowa PGK będzie mogła być sporządzona w formie pisemnej, nie zaś aktu notarialnego.
Dzięki tym zmianom znacznie większa ilość podmiotów będzie mogła tworzyć PGK. Dotyczy to zarówno podmiotów mniejszych, jak i należących do grup kapitałowych o rozbudowanej strukturze.
PGK jest ciekawą propozycją, zwłaszcza z uwagi na wyłączenie w ramach jej funkcjonowania zasady ceny rynkowej w transakcjach z podmiotami ją tworzącymi. Ministerstwo Finansów planuje również umożliwić członkom PGK bycie „jednym podatkiem VAT” (w ramach tzw. Grupy VAT).
Ulga konsolidacyjna
Propozycja ulgi to nowość w polskim systemie podatkowym.
Podatnik mógłby odliczyć od dochodu kwoty wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną, do wysokości swojego dochodu podatkowego ze źródła ogólnego, nie więcej jednak niż 250 000 zł rocznie.
Jest to odliczenie dodatkowe, niezależne od rozliczenia kosztów kwalifikowanych w kosztach uzyskania przychodów.
Przewiduje się następujące warunki dla zastosowania ulgi:
- nabywa się udziały (akcje) osoby prawnej, mającą siedzibę lub zarząd w Polsce lub państwie z którym Polska posiada obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidującą wymianę informacji podatkowych;
- główny przedmiot działalności nabytej spółki jest tożsamy z przedmiotem działalności nabywcy lub jej działalność mogłaby być racjonalnie uznana za działalność wspierającą działalność nabywcy (działalność takiej spółki nie byłaby działalnością finansową);
- podatnik w jednej transakcji nabywa udziały (akcje) w ilości stanowiącej bezwzględną większość praw głosu;
- oba podmioty muszą działać co najmniej 24 miesiące i nie być uprzednio podmiotami powiązanymi.
Kosztami kwalifikowanymi – dającymi prawo do odliczenia od dochodu – będą wydatki związane bezpośrednio z transakcją nabycia udziałów (akcji) w tej spółce na:
- obsługę prawną nabycia udziałów i akcji i ich wycenę (zatem, zwłaszcza, koszty badania due dilligence);
- opłaty notarialne, sądowe i skarbowe;
- polskie i zagraniczne podatki i inne należności publicznoprawne
– wyłączeniem ceny oraz kosztów finansowania dłużnego.
Odliczenia dokonuje się w roku nabycia udziałów (akcji) i – co ważne – do ulgi liczą się koszty faktycznie poniesione.
Jeśli udziały (akcje) zostaną zbyte lub umorzone przed upływem 36 miesięcy od daty nabycia, ulga podlega zwrotowi (poprzez zwiększenie dochodu).
Ulga IPO
W zakresie tej ulgi odliczeniu od dochodu podlegać będzie:
- 150% wydatków na przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe i giełdowe oraz opracowanie i publikację ogłoszeń wymaganych przepisami prawa;
- 50% wydatków netto na usługi doradztwa prawnego, w tym doradztwa podatkowego, i finansowego, nie więcej jednak niż 50 000 zł
– poniesionych bezpośrednio na dokonanie pierwszej oferty publicznej dotyczącej akcji, z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym lub z zamiarem ubiegania się o wprowadzenie tych akcji do obrotu w alternatywnym systemie obrotu.
Odliczenia dokonuje się za rok debiutu akcji na rynku, a ulga dotyczy kosztów poniesionych od roku poprzedzającego debiut akcji do dnia ich pierwszej oferty publicznej.