Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Ministerstwo Finansów zaproponowało rozwiązania w zakresie ulg podatkowych, stanowiące element tzw. „Polskiego Ładu”.
Ulga B+R
Najważniejszą zmianą jest propozycja, aby wszyscy podatnicy mogli odliczyć w ramach B+R 200% kosztów pracowniczych.
Ulga na innowacyjnych pracowników
Zgodnie z proponowaną regulacją podatnik będący płatnikiem, który prowadzi działalność B+R będzie mógł odliczyć od zaliczek na PIT pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R.
Odliczenie to dotyczy dochodów (przychodów) tych osób, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności B+R pozostający w ogólnym czasie pracy/działania w danym miesiącu wynosi co najmniej 50 %, lub których czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie tej usługi wynosi co najmniej 50%.
Proponowane rozwiązanie dotyczyć będzie tych przypadków, kiedy podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej poniósł stratę albo wysokość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń z tytułu kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Innymi słowy, nieodliczona w danym roku ulga B+R może zostać wykorzystana do „zapłacenia” PIT od wynagrodzeń „innowacyjnych pracowników”.
Ulga na prototypy
Projekt zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania:
- kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub
- kosztów wprowadzenia takiego produktu na rynek.
Odliczyć będzie można kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów niż z zysków kapitałowych.
Przez produkcję próbną nowego produktu rozumieć się będzie etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Przez wprowadzenie na rynek nowego produktu rozumieć się będzie działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu w odniesieniu do produktu powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.
Za koszty produkcji próbnej nowego produktu w tej uldze rozumieć się będzie:
- cenę nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu (Grupy 3-6 i 8 KŚT);
- wydatki na ulepszenie środków trwałych poniesione w celu dostosowania środka trwałego do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu (Grupy 3-6 i 8 KŚT);
- koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu.
Za koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu w tej uldze rozumieć się będzie koszty:
- badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, itp.
- badania cyklu życia produktu;
- systemu weryfikacji technologii środowiskowych (ETV).
Koszty będą podlegać odliczeniu w wartości netto (przy odliczeniu VAT) i nie będą wpływać na amortyzację ww. środków trwałych.
Odliczenie będzie przysługiwać w roku faktycznego poniesienia kosztów, gdy nie zostały one podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Analogicznie jak w wypadku ulgi B+R, podatnicy strefowi oraz korzystający z mechanizmu wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji będą mogli wykorzystać ulgę jedynie w wyniku opodatkowanym.
Ulga na robotyzację
W ramach ulgi będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznawać się będzie zwłaszcza:
- koszty nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych;
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych;
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy (czujniki, sterowniki, itp.);
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania, lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer;
- urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
- koszty nabycia WNiP niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych i innych ww. środków trwałych (ŚT);
- koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz ww. ŚT i WNiP;
- opłaty leasingowe, dotyczącej robotów przemysłowych oraz oraz ww. ŚT i WNiP;, jeśli będą wykupione po zakończeniu umowy.
Warto podkreślić, że ustawa wprowadza definicję „robota przemysłowego”.
Ulga funkcjonować będzie w latach podatkowych 2022-2026.
Zmiany w zakresie IP Box
Projekt zakłada wprowadzenie możliwości korzystania w sposób symultaniczny z ulgi na działalność badawczo-rozwojową przez podatnika osiągającego dochód z praw własności intelektualnej, który objęty jest reżimem IP Box.
Projekt wprowadza możliwość odliczania przez podatnika kosztów kwalifikowanych w uldze B+R od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Odliczeniu mogą podlegać jedynie koszty kwalifikowane, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z którego komercjalizacji podatnik osiąga dochody.
Inwestycje w Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI)
Ulga na inwestycje w ASI polega na wprowadzeniu możliwości odliczania od podstawy opodatkowania w PIT kwoty stanowiącej 50% wydatków na nabycie (objęcie) udziałów lub akcji alternatywnej spółki inwestycyjnej, albo spółki, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 5% udziałów (akcji) pod warunkiem posiadania takich udziałów (akcji) przez okres co najmniej 2 lat.
Odliczenie nie może jednak w roku podatkowym przekroczyć kwoty 250 tys. zł.
Prawo do odliczenia będą mieli podatnicy osiągający dochody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali oraz podatkiem liniowym.
Ponadto, w Ustawie CIT proponuje się zmianę wartości procentowej posiadanych przez ASI udziałów z 10% na 5%.