Podatnicy często wykorzystują jednorazowe kubki, zwłaszcza w swoich działaniach marketingowych. Czy są jednak świadomi, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów mogą być obciążeni opłatą, jako ich użytkownik końcowy?
Według art. 2 pkt 11ac ustawy o opłacie produktowej przez: „użytkownika końcowego rozumie się podmiot nabywający produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub napoje lub żywność w opakowaniach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu ich wykorzystania na potrzeby własne, bez dalszej odsprzedaży.”
Z kolei na podstawie art. 2 pkt 12a ustawy o opłacie produktowej przez: „wprowadzenie do obrotu rozumie się przez to pierwsze dostarczenie produktu na terytorium kraju w ramach działalności gospodarczej, odpłatne albo nieodpłatne, do celów dystrybucji, konsumpcji, stosowania lub użytkowania, w tym na potrzeby własne.”
Idąc dalej, zgodnie z art. 3b ustawy o opłacie produktowe, przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach.
W pkt 1 załącznika nr 6 tej ustawy wskazano m.in. kubki na napoje. Szczegółowa wysokość koniecznych do uiszczania opłat sprecyzowana została w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami, gdzie określono, że stawka opłaty wynosi 0,20 zł w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek.
Kwestia ta była również interpretowana w wyjaśnieniach na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska gdzie wskazano, iż:
- „Jeżeli kupujący jest użytkownikiem końcowym i nabywa produkty na potrzeby własne bez zamiaru dalszej odsprzedaży, wtedy do każdej sztuki sprzedawanego produktu należy doliczyć opłatę 0,20 zł (dla kubków) oraz VAT.
- Jeżeli natomiast kupujący nabywa dany produkt z zamiarem dalszej odsprzedaży tj. jest przedsiębiorcą prowadzącym jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, wtedy ten przedsiębiorca będzie obowiązany do pobrania tej opłaty od użytkownika końcowego nabywającego od niego te produkty.”
W tych samych wyjaśnieniach Ministerstwo potwierdziło, że opłata jest nabywana również w momencie, gdy sprzedaż dokonywana jest przez Internet.
Jeśli zatem podatnik nie zamierza nabywanych kubków odsprzedawać, ale planuje je wykorzystać do własnych działań promocyjnych, będzie występowała w tej sytuacji w roli użytkownika końcowego w rozumieniu ustawy o opłacie produktowej.