W wykazie prac legislacyjnych opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw.
Przypomnijmy, że wedle obecnie obowiązującej ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR) należy uiścić opłatę na rzecz tego funduszu (0,125% wartości zakupu netto).
Została ona nałożona na podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, będących podatnikami VAT, gdzie dla celów opłaty „produkty rolne” rozumiane były jak w Załączniku I do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zatem ich zakres obejmowałby m. in.: mięso, ryby, produkty mleczarskie, tłuszcze roślinne i tłuszcze zwierzęce, margarynę, słód, warzywa, czy owoce.
Jednocześnie, celem utworzenia Funduszu jest zabezpieczenie w sytuacji niewypłacalności (z tytułu upadłości) nabywców produktów rolnych.
Proponuje się:
- zmniejszenie należności (współczynnika) z 0,125 % do 0,07% wartości skupionych produktów rolnych netto;
- ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym;
- rezygnację z nakładania kar za brak złożenia deklaracji (przy jednoczesnej abolicji dla kar za nieterminowe przekazanie deklaracji za I i II kwartał 2024 r.). Sankcje w postaci kar administracyjnych będą dotyczyły wyłącznie nieprzekazania w terminie wykazów, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy.
Aktualnie, prace prowadzone są na poziomie Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Planuje się przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jeszcze w tym kwartale.