Deklaracje i informacje podatkowe, raportowanie schematów, sprawozdania do NBP, UOKiK czy GUS. Przedsiębiorcy są bombardowani różnego rodzaju obowiązkami sprawozdawczymi. I o ile pierwsze wymienione wydają się niezbędne, o tyle często powstają pytania czy koniecznym jest również składanie sprawozdań do GUS?
W tej kwestii wskazać należy, iż na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o statystyce publicznej, podmioty gospodarki narodowej są obowiązane m.in. do przekazania nieodpłatnie danych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników zgodnie z programem badań statystycznych statystyki publicznej.
Przekazywanie powyższych danych odbywa się w postaci elektronicznej, w szczególności za pośrednictwem elektronicznej platformy gromadzenia danych statystycznych, a w przypadkach wskazanych w programie badań statystycznych statystyki publicznej – w innej formie lub postaci.
Z kolei, na podstawie art. 2 pkt 11 ustawy o statystyce publicznej, za podmioty gospodarki narodowej uznaje się osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.
Mając to na względzie, trzeba (niestety?) wskazać, że zasadniczo każdy podmiot, który otrzymał informację od GUS-u o obowiązku złożenia sprawozdania, powinien to zrobić.
Ustawa o statystyce publicznej nie przewiduje tutaj żadnych wyłączeń.
Co więcej, za brak raportowania przewiduje się sankcje. Według art. 57 i 58 ww. ustawy, kto wbrew obowiązkowi przekazania danych nie wykonuje tej czynnością bądź wykonuje ją po terminie, podlega karze grzywny.
Ponadto, zgodnie z art. 56 ww. ustawy, kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, również podlega grzywnie i nawet karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podsumowując, każdy podmiot gospodarczy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce, po otrzymaniu wezwania od GUS, zobowiązany jest wypełniać określone obowiązki sprawozdawcze na wskazanych formularzach otrzymanych, zazwyczaj droga mailową.