Jednym z elementów wprowadzonej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zwanej „Polskim ładem” była modyfikacja przepisów w zakresie limitów płatności gotówkowej. Wówczas, zmodyfikowano limit płatności B2B (do 8.000,00 zł) i wprowadzono limit płatności B2C (20.000,00 zł). Te regulacje miały zacząć obowiązywać z początkiem tego roku.
Niemniej, ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która w art. 1 pkt 3 i 4 ww. ustawy zmieniającej, powyższe regulacje zostały uchylone.
Tym samym, co bardzo istotne dla przedsiębiorców, obowiązujące do tej pory limity pozostały bez zmian. Oznacza to, że w przypadku transakcji pomiędzy
- przedsiębiorcą a konsumentem (B2C) brak jest limitu w kwocie transakcji gotówkowych;
- przedsiębiorcami (B2B) limit dla jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, wynosi 15.000,00 zł brutto.
W związku z powyższym, w 2024 r. utrzymany został limit transakcji gotówkowych dla transakcji B2B (wynosi on tak jak do tej pory 15.000,00 zł brutto), jak i nie wprowadzony został limit dla transakcji B2C (możliwość płatności gotówką bez ograniczeń).
Dlaczego limity są ważne?
W wypadku ich przekroczenia limitów nadwyżka nie może być zaliczona przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (CIT/PIT).