Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w lipcu:
Legislacja
- Na biurko Prezydenta trafi nowelizacja Ustawy VAT – wprowadzenie obligatoryjnego KSeF. Sejm odrzucił „weto” Senatu.
- Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – możliwość skrócenia okresu amortyzacji budynków i budowli mieszkalnych przez podatników z sektora MŚP nawet do 5/10 lat, w zależności od poziomu bezrobocia na terenie danego powiatu. Teraz ustawą zajmie się Senat.
- Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw – wprowadzenie m. in. możliwości nabywania własności gruntów, które są objęte użytkowaniem wieczystym, wprowadzenie 6% PCC od zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego, zniesienie 2% PCC w przypadku sprzedaży domu/mieszkania, jeżeli kupującym są określone osoby fizyczne (np. kupno pierwszej nieruchomości).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano nowelizację Ustawy CIT i Ustawy PIT (poz. 1414) – pozostawienie limitu płatności gotówkowych na poziomie 15 tys. zł.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Usługa hotelowa nie jest świadczeniem podobnym do umowy najmu, zatem jej świadczenie nie ma wpływu na tzw. podatek od budynków w CIT – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 70-71/21.
- Przy kalkulacji limitu przychodów dla celów ustalania prawa do stosowania stawki 9% uwzględnia się wszędzie przychody inne niż kapitałowe, w tym w zakresie otrzymanych dotacji – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 106/21.
- Podatnik ma prawo do amortyzacji środków trwałych, udostępnionych kontrahentom, jeśli odnosi z tego korzyści ekonomiczne – interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 3 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.253. 2023.1.PP.
Pozostałe
- Funkcjonujące dla celów podatku od nieruchomości pojęcie „budowli” jest niezgodne z Konstytucją RP – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. akt SK 14/21.
- Trybunał orzekł również, że regulacja ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w zakresie związania sądów administracyjnych wyrokiem sądu karnego również w sprawach innych osób niż osoba skazana, jest zgodny z Konstytucją RP (wyrok z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. akt SK 8/20).
- Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zaproponowane ostatnio zmiany w Ordynacji podatkowej będą przedmiotem prac legislacyjnych dopiero w kolejnej kadencji parlamentu.