Prezentujemy poniżej krótkie podsumowanie najistotniejszych zmian w przepisach prawa podatkowego i praktyki podatkowej, a także prawa gospodarczego w czerwcu:
Legislacja
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę nowelizującą Ustawę VAT – pakiet „SLIM VAT 3” (poz. 1059).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (poz. 1118) – z dniem 1 lipca odwołuje się w Polsce stan zagrożenia epidemicznego.
- Sejm uchwalił nowelizację Ustawy VAT – wprowadzenie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie w sprawie zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (poz. 1224) – przedłużenie stosowania stawki 0% do końca 2023 r.
- Sejm uchwalił nowelizację Ustawy CIT i Ustawy PIT – pozostawienie limitu płatności gotówkowych na poziomie 15 tys. zł.
- w „Dzienniku Ustaw” opublikowano ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa (poz. 1130) – przewiduje ona m.in. wprowadzenie nowej opłaty (0,125% wartości netto produktów nabytych od producentów rolnych).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano Rozporządzenie w sprawie wyłączenia niektórych rodzajów porozumień wertykalnych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję (poz. 1033) – Rozporządzenie bazuje na obecnym rozporządzeniu wyłączeniowym z 2011 r., z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w prawie unijnym przez Rozporządzenie unijne 2022/720.
- Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw – wprowadzenie m. in. możliwości nabywania własności gruntów, które są objęte użytkowaniem wieczystym, wprowadzenie 6% PCC od zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego, zniesienie 2% PCC w przypadku sprzedaży domu/mieszkania, jeżeli kupującym są określone osoby fizyczne (np. kupno pierwszej nieruchomości).
- W „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (poz. 1226).
Praktyka w podatkach
Podatki dochodowe i ceny transferowe
- Wniesienie do fundacji rodzinnej majątku w postaci akcji nie kreuje przychodu fundatora w PIT – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.284.2023.3.JŚ.
- Kwoty przekazane na PFRON nie stanowią ukrytych zysków, opodatkowanych „estońskim” CIT – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.149.2023.1.KK.
- Zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych jest niezgodny z Konstytucją RP i narusza prawa nabyte oraz interesy w toku podatników – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 258/23.
- Wydatek z tytułu kary umownej, związanej z odstąpieniem od umowy motywowanym chęcią uniknięcia straty, jest kosztem podatkowym w podatku dochodowym (PIT) – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. akt II FSK 68/21.
VAT
- Przemieszczenie towarów własnych do innego kraju UE celem wykonania z ich użyciem usługi kompleksowej stanowi nietransakcyjne WDT – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK 832/20.
- Wynajem mieszkania dla pracowników, zleceniobiorców czy kontrahentów daje prawo do odliczenia podatku naliczonego w VAT (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK 542/19).
- Faktura zaliczkowa wystawiona wcześniej niż w ustawowym terminie 30 dni przed datą powstania obowiązku podatkowego nie jest „pustą” fakturą w rozumieniu Ustawy VAT – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK 686/19.
- Możliwość wyboru opodatkowania usług finansowych VAT (rezygnacja ze zwolnienia) dotyczy także importu usług (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 490/23).
- Ministerstwo Finansów zaktualizowaną wersję wzoru struktury logicznej FA(2): LINK.
- Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowaną wersję wzoru struktury JPK_GV(1) – dot. grupy VAT (LINK).
Podatki międzynarodowe
- Komisja Europejska proponuje nowe rozwiązania mające na celu zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa procedur poboru podatku u źródła w UE. Wśród szczegółowych propozycji znajdziemy: wspólne unijne cyfrowe zaświadczenie o rezydencji podatkowej, ścieżkę „szybkiego zwrotu” WHT czy ujednolicony obowiązek sprawozdawczy. Implementacja tych przepisów miałaby nastąpić do końca 2026 roku.
- Od 1 lipca br. do umowy o unikaniu opodatkowania Polski z Meksykiem zastosowanie znajdą zapisy konwencji MLI.
Pozostałe
- Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej – wśród najważniejszych propozycji można wskazać: terminowość wydawania interpretacji indywidualnych, wprowadzenie wiążących informacji klasyfikacyjnych czy zmiany w procedurach podatkowych.
- Przepisy Ordynacji podatkowej różnicujące oprocentowanie nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE w zależności od daty złożenia wniosku jest niezgodny z prawem unijnym – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 czerwca 2023 r., sygn. C-322/22.
- Pakiet „SLIM VAT 3” zawiera m. in. przepis, który odracza termin przesyłania organom podatkowym jednolitych plików kontrolnych dotyczących ksiąg rachunkowych – do 31 grudnia 2025 r. dla JPK_CIT i do 31 grudnia 2026 r. dla JPK_PIT.
- Dla celów braku poboru opłaty cukrowej wystarczające jest zastrzeżenie w regulaminie sprzedaży internetowej sprzedawcy, że towary nie mogą podlegać odsprzedaży – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 czerwca 2023 r. (III FSK 29/23).