Zasadniczo, podmioty które sporządzają i składają informację TPR nie muszą składać deklaracji ORD-U.
Istnieje wyłączenie z tej zasady – dotyczy ono podatników, którzy dokonują transakcji z podmiotami „rajowymi” (art. 11k ust. 2a Ustawy CIT).
Wynika to z regulacji art. 82 § 1c Ordynacji podatkowej: „Przepisu § 1 pkt 2 (tj. składanie deklaracji ORD-U – przyp. ULVE) nie stosuje się do podmiotów, o których mowa w § 1, obowiązanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych, na podstawie przepisów art. 23zf ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 11t ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (informacja TPR – przyp. ULVE).
Wyłączenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy podatników oraz spółek niebędących osobami prawnymi, o których mowa w art. 23w ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 11k ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.”
Czy jednak dotyczy to tylko transakcji, które powodują obowiązek sporządzenia dokumentacji TP?
Zdaniem autora, odwołanie do art. 11k ust. 2a Ustawy CIT dotyczy tylko transakcji, które powodują obowiązek sporządzenia dokumentacji TP, tj. przekraczających progi tam wskazane:
- 2 500 000 zł – w przypadku transakcji finansowej;
- 500 000 zł – w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa.
Jeśli zatem transakcja nie przekracza ww. progów to autor uważa, że nie ma obowiązku złożenia deklaracji ORD-U.
Wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową publikowany jest w rozporządzeniach Ministra Finansów, wydawanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy CIT i art. 23v ust. 2 Ustawy PIT.
Aktualnie, w zakresie CIT jest to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. 2019, poz. 600). Znajdziemy tam m. in. Andorę, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Hongkong, Monako czy Panamę.
Warto wspomnieć, że Ministerstwo Finansów zmieniło rozporządzenie ws. informacji podatkowych tak, że ORD-U należy składać do końca listopada (zamiast do końca marca). Dotyczy to już raportowania za 2022 r.